Powiat Limanowski

Oficjalny portal

Optymalna gospodarka lekowa i materiałowa na przykładzie limanowskiego szpitala

11 września odbyły się warsztaty dla Kadry Kierowniczej małopolskich szpitali. Głównym tematem warsztatów było zaprezentowanie skutecznego zarządzania gospodarką materiałową i lekową na przykładzie Szpitala Powiatowego w Limanowej oraz Szpitala w Przeworsku, w których działają elektroniczne systemy wspomagające ten obszar zarządzania.

Na spotkaniu obecny był m.in. Adam Smołucha Dyrektor SPZOZ w Brzesku, Jarosław Kycia Dyrektor Szpitala Powiatowegoim. bł. Marty Wieckiej w Bochni, Sławomir Kmak Dyrektor Szpitala im. dra Józefa Dietla w Krynicy-Zdroju oraz Wojciech Szafrański Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie.

Podczas warsztatów omawiane były najczęstsze problemy z którymi borykają się szpitale w zakresie gospodarki materiałowej. Należą do nich przede wszystkim:

  • mało precyzyjna informacja ile materiałów i sprzętu zużyto (na oddział/ na pacjenta) w określonym przedziale czasu.
  • duża ilość czasu potrzebna na generowanie dokumentów RW (rozchód wewnętrzny) na podstawie zapotrzebowania przesłanego z oddziałów (różne formy zamówienia)
  • duża ilość czasu personelu medycznego poświęcona na odbieranie zamówień
  • brak informacji ile materiałów i sprzętu jednorazowego znajduje się aktualnie w oddziałach,
  • wysokie stany magazynowe

Szpital Powiatowy w Limanowej już w 2016 roku zaczął szukać rozwiązania, które pozwoliłby nie tylko na uproszczenie procesów w zakresie gospodarki materiałowej i skrócenie czasu realizacji zamówień, ale również dostarczałoby szczegółowych danych na temat kosztów materiałów oraz kontroli ich wykorzystania. Ostatecznie w marcu 2017 roku Szpital wdrożył  dedykowane rozwiązanie poprawiające jakość i skuteczność zarządzania szpitalnymi materiałami. Wdrożenie nastąpiło przy współpracy z firmą BMM. Z wprowadzonego systemu korzysta 13 oddziałów szpitalnych, 20 poradni specjalistycznych oraz Szpitalny Oddział Ratowniczy Szpitala. Dzięki systemowi na bieżąco dysponujemy informacją o ilości materiałów i sprzętu w obrębie każdego oddziału, jak i całego szpitala.

11 września odbyły się warsztaty dla Kadry Kierowniczej małopolskich szpitali.

Podczas warsztatów Marcin Radzięta Dyrektor limanowskiego Szpitala przedstawił wymierne efekty płynące z wprowadzonych zmian. Oprócz korzyści takich jak rekonfiguracja i reorganizacja struktury magazynów, czy wprowadzenie procedury określającej sposób rozchodu asortymentu, Szpital uzyskał wymierne korzyści finansowe m.in. dzięki zmniejszeniu ilości generowanych dokumentów rozchodowych z magazynów głównych na materiały i sprzęt jednorazowy z 2000 na 900 miesięcznie, co w skali roku przekłada się na spore oszczędności związane z wydrukiem tych dokumentów. Dodatkowo odzyskano 54 % środków zamrożonych w zapasach magazynowych oraz zmniejszono wartości rozchodów materiałów i sprzętu jednorazowego na oddziały porównując rok 2016-2017 o 8%. Ponadto, jak zaznaczył Dyrektor Szpitala „wdrożenie tego rozwiązania przybliżyło Szpital do spełnienia wymagań w zakresie elektronicznej dokumentacji pacjenta”.

 

źr.: www.szpitallimanowa.pl

2024-05-04 00:00:31, „Starostwo Powiatowe w Limanowej", „powiat.limanowa.pl”

ul. Józefa Marka 9
34-600 Limanowa