OSP Wysokie z nowym wozem strażackim

Nowy wóz strażacki jednostki OSP Wysokie. Zdjęcie przodu z otwartmi drzwiami.
W ostatnim czasie Jednostka OSP Wysokie zasilona została w nowy samochód Ratowniczo -Gaśniczy Man 4×4 wyprodukowany przez  F-PROFIS. Samochód o pojemności  4.500 l wody ze zbiornikiem na środek pianotwórczy 450 l jest jednym z największych pojemnościowo samochodów na terenie gminy Limanowa.
Spotkanie związane z odbiorem przez druhów nowego samochodu,  ze względu na istniejącą sytuację epidemiologiczną miało miejsce w wąskim gronie, a uroczyste przekazanie pojazdu będzie miało miejsce w momencie ustania pandemii. W spotkaniu uczestniczył Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut, kapelan jednostki ks. prałat Piotr Witecki oraz druhowie na czele z Prezesem OSP Wysokie Tadeuszem Witeckim.
Starosta Limanowski Mieczysław Urga, Wójt Gminy Limanowa wraz ze strażakami z OSP Wysokie obok nowego samochodu przekazanego dla jednostki.
Prezes nie krył radości z nowego samochodu – Po raz pierwszy od istnienia jednostki (tj. pół wieku) doczekaliśmy się nowego samochodu. Mieszkając na terenie górzystym, gdzie częstym problemem jest dostarczanie wody podczas pożarów i suszy,  taki samochód niejednokrotnie przysłuży się mieszkańcom gminy, ale również powiatu limanowskiego.  Samochód usprawni działania oraz poprawi bezpieczeństwo druhów, zastępując wysłużony 35-letni samochód marki Magirus, który służył jednostce 15 lat.
Szczególne podziękowania Prezes składa osobom/instytucjom dzięki którym udało się pozyskać dofinansowanie do zakupu samochodu, a byli to:
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 380 tys. złotych, Wójt Gminy Limanowa wraz z Radą Gminy Limanowa za zabezpieczenie w budżecie gminy kwoty 220 tys. złotych,  Starosta Powiatu Limanowskiego,  Prezes Wojewódzkiego Związku OSP RP w Krakowie oraz Państwowa Straż Pożarna za wsparcie podczas zakupu, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – 150 tys. złotych,  Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej – środki z ubezpieczeń w kwocie 30 tys. złotych, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego 30 tys. złotych oraz sponsorzy: Zbigniew Szubryt – 5 tys. złotych, firma Kuźma S.C. właściciel stacji paliwowej MOYA – 2 tys. złotych, Kazimierz Plata – kwota 700 zł.

Wóz strażacki z otwartymi komorami na sprzęt pożarniczy na tle budynku OSP.

Łączna kwota zakupu samochodu po przetargu wyniosła 860 tys. złotych, a pozostałe środki zostały zgromadzone na rachunku bankowym OSP Wysokie jako środki własne.Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili sie do zakupu samochodu. Każda nawet najmniejsza pomoc przyczyni się do ratowania niejednokrotnie życia ludzkiego. Dziękuję druhom, którzy motywowali mnie do działania i wspierali na każdym z etapów pozyskiwania środków. Mam nadzieję że spełniło się nasze wspólne marzenie – podkreśla Tadeusz Witecki Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysokiem.

źródło/fot. UG Limanowa