Ostatni turniej Limanowskiej Ligi Kręgli Fińskich

W najbliższą sobotę (04.09.2021 r.) na Orliku w Limanowej (ul. Reymonta 3)  o godzinie 16.00 odbędzie się ostatni turniej w ramach limanowskiej ligi kręgli fińskich. Będzie to finał tegorocznych zmagań.

 Ostatni turniej odbył się na Orliku w Kasinie Wielkiej który wyłonił zwycięzcę. Przed ostatnim etapem rywalizacji wiadomo już, że zwycięzcą całego cyklu została drużyna Edison (Maciej Bieda, Marcin Bieda). Warto w tym, miejscu dodać, że zawodnicy ligi reprezentowali powiat limanowski na tegorocznych Otwartych Mistrzostwach Polski w kręglach fińskich które odbyły się 28-29.08.2021r. w Bojanowie. Osiągnęli tam znakomite rezultaty: 9 miejsce indywidualnie i trzecie w drużynie zajął Henryk Stokłosa, 25 miejsce indywidualnie Maciej Bieda, 40 miejsce indywidualnie oraz 4 miejsce w kategorii junior – Marcin Bieda. W zawodach uczestniczyło 110 zawodników z całej Polski.  Serdecznie gratulujemy!

Trwa walka o kolejne lokaty na podium. W związku z tym zawody zapowiadają się bardzo emocjonująco.

Klasyfikacja generalna po 6 turniejach przedstawia się następująco:

1 .EDISON – 48 pkt

2. KUBI SPOTR – 34 pkt

3. WITCARS – 28 pkt

4. ROWERZYŚCI – 26 pkt

5. KOZAKI – 20 pkt

6. KURCZAKI – 16 pkt

7. BŁYSKAWICE 13 – pkt

8. SECIARZE 10 – pkt

SZWAGRY 10 – pkt

10.TYGRYSY 8 – pkt

OLEKSIAKI – 8 pkt

12. GRANICE – 6 pkt

13. URYGUSKI – 3 pkt

14 PARÓWECZKI 2 – pkt

15. WACKI 1 – pkt

,,Kręgle fińskie to gra, której prostota czyni ją atrakcyjną dla osób w każdym wieku. Sukces jest w niej wypadkową umiejętności celnego rzucania, odpowiedniej taktyki i szczęścia. W kręgle fińskie można grać niemal wszędzie. Wystarczy niewielki fragment otwartej przestrzeni – ogród, park, orlik, czy żwirowa nawierzchnia. Grać można indywidualnie lub w zespołach; wiek, płeć, czy stopień sprawności fizycznej nie ma dużego znaczenia. Właśnie dlatego z grupą animatorów z powiatu limanowskiego postanowiliśmy zorganizować ligę kręgli fińskich w naszym regionie. Pomysł znalazł szybko swoich zwolenników, a turnieje cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Pokazuje to chociażby fakt, iż na zawody przyjeżdżają gracze spoza naszego powiatu i województwa. Bardzo się cieszę, że w tych zmaganiach uczestniczą zawodnicy w każdym wieku; to pokazuje, że ta rywalizacja ma także wymiar integracyjny, a walory wynikające z ruchu na świeżym powietrzu i szeroko rozumianej rekreacji fizycznej są tylko wartością dodaną. Zachęcam wszystkich do spróbowania swoich sił w tej niesamowitej grze i gwarantuję, że od pierwszego rzutu zakochacie się w tej świetnej zabawie. Na Orliku w Kasinie Wielkiej mamy zestawy do gry więc zapraszam i do zobaczenia” – rywalizację podsumowuje współorganizator ligi – animator Orlika w Kasinie Wielkiej Artur Żaba.

Organizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez wsparcia sponsorów i partnerów którym serdecznie w tym miejscu dziękuję. Sponsorzy strategiczni ligi: Kubi Sport, Witcars Centrum Ubezpieczeń. Partnerzy: Powiat Limanowski, Miasto Limanowa, Gmina Mszana Dolna, Gmina Laskowa, Gmina Dobra, |Gmina Lipnica Murowana.

Zasady gry w kręgle fińskie:

Przygotowanie gry:

Kręgle należy ustawić w zwartym szyku i odpowiednim ułożeniu względem siebie, a linię rzutu wytyczyć w odległości około 3-4 metrów od nich. Gracze uczestniczą w zapisywaniu zdobytych punktów (patrz „Zakończenie gry”).

Kolejność rzucania:

W pierwszej grze kolejność rzucania ustalana jest poprzez losowanie. W kolejnych grach kolejność zależy od rezultatów gry poprzedniej. Zaczyna zawodnik, który poprzednio uzyskał najmniejszą liczbę punktów, a kończy ten, który uzyskał punktów najwięcej.

Rozpoczęcie:

Pierwszy zawodnik rzuca zbijakiem w grupę kręgli, starając się przewrócić jak największą ich liczbę. Zbijak rzucany jest zawsze od dołu.

Przewrócone kręgle:

Kręgiel nie jest uznawany za przewrócony, jeżeli leży (choćby częściowo) na innym kręglu lub na zbijaku. Po wykonaniu rzutu i podliczeniu zdobytych punktów, kręgle są ustawiane w miejscach, w których upadły.

Punktacja:

Jeśli przewrócony został tylko jeden kręgiel, zawodnik rzucający otrzymuje liczbę punktów zapisaną na danym kręglu. Jeśli przewrócona została większa ilość kręgli, zawodnik otrzymuje tyle punktów, ile kręgli przewrócił.

Zakończenie gry:

Jeśli zawodnik, w trzech kolejnych rzutach, nie uzyska ani jednego punktu, zostaje wykluczony z dalszej gry, a jego rola ogranicza się do zapisywania punktów uzyskanych przez innych graczy. Gra kończy się, gdy jeden z zawodników, jako pierwszy zdobędzie dokładnie 50 punktów. Jeśli któryś z graczy przekroczy łączną ilość 50 punktów, jego wynik obniża się do 25 punktów, ale zawodnik ten kontynuuje grę

Oficjalna strona ligi – zdjęcia, wyniki, relacje z zawodów – dostępne są TUTAJ

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content