I wirtualny Powiatowy Konkurs Potraw Regionalnych rozstrzygnięty!

W poniedziałek 28 września br. w Hotelu Górski Raj w Porębie Wielkiej miało miejsce uroczyste podsumowanie I Powiatowego Konkursu Potraw Regionalnych pn. „Przysmaki Kół Gospodyń Wiejskich”przeprowadzonego online. Zwycięską potrawą okazała się być „karpielanka” z KGW Łętowe.

W konkursie wzięło udział 8 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu limanowskiego, prezentując swoje lokalne potrawy:

1. Koło Gospodyń Wiejskich Podobin: potrawa: pierogi z faszerowanymi śliwkami
  2. Koło Gospodyń Wiejskich Poręba Wielka: potrawa: kwaśnica z żeberkami
  3. Koło Gospodyń Wiejskich Podłopień: potrawa: zupa borowikowa z ziemniakami
  4. Koło Gospodyń Wiejskich Zawadka: potrawa: tradycyjne gołąbki w sosie pomidorowym
  5. Koło Gospodyń Wiejskich Sowliny: potrawa: pierogi z ziemniakami
  6. Koło Gospodyń Wiejskich Łętowe – potrawa: „karpielanka”
  7. Koło Gospodyń Wiejskich Konina – potrawa: „kycioki”
  8. Koło Gospodyń Wiejskich Zasadne – potrawa: „czernina”

Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu są:

I miejsce : Koło Gospodyń Wiejskich ŁĘTOWE – potrawa „karpielanka”

II miejsce : Koło Gospodyń Wiejskich KONINA – potrawa „kycioki”

III miejsce : Koło Gospodyń Wiejskich ZASADNE –  potrawa „czernina”

Ocenie podlegały takie kryteria jak prezentacja potrawy, dobór składników, oryginalność dania oraz nawiązanie potrawy do tradycji regionu.

W uroczystym podsumowaniu konkursu, oprócz przedstawicieli kół gospodyń wiejskich, uczestniczyli Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Wójt Gminy Niedźwiedź Rafał Rusnak, oraz członkowie komisji konkursowej: Przewodniczący Rady Gminy Niedźwiedź Zenon Dziedzic, Kierownik Gminnej Biblioteki i Ośrodka Kultury w Niedźwiedziu Aneta Kujacz, Redaktor biuletynu Zgoda Anna Liberda, Właściciel hotelu „Górski Raj”  Tadeusz Strama oraz Kierownik Biura Promocji, Kultury i Turystyki w Starostwie Powiatowym w Limanowej Mateusz Pietrzak. – Gratuluję członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich z Łętowego zwycięskiego i oryginalnego przepisu,  przekazywanego z pewnością z pokolenia na pokolenie. To właśnie dzięki waszej działalności i wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich w Powiecie Limanowskim, te przepisy kulinarne i piękna tradycja, mogą ujrzeć światło dzienne i co ważne zostać zachowane dla potomnych. – podkreślał Starosta Limanowski.

Efektem konkursu było wydanie broszury pt. „Przysmaki Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Limanowskiego”, zawierającej wszystkie 8 konkursowych przepisów.  Wydanie folderu było współfinansowane przez Gminę Niedźwiedź oraz Bank Spółdzielczy w Mszanie Dolnej. Publikację można zobaczyć tutaj.

Partnerami przy realizacji wydarzenia byli: Gmina Niedźwiedź, Powiat Limanowski, Hotel Górski Raj, Telewizja Internetowa TV28 oraz Bank Spółdzielczy w Mszanie Dolnej.