Podczas XVII Sesji Rady Powiatu Limanowskiego przyznano nagrody zasłużonym w sporcie i kulturze

Podczas XVII Sesji Rady Powiatu Limanowskiego, zostały przyznane nagrody pieniężne osobom wyróżniającym się w działalności sportowej oraz twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury z terenu powiatu Limanowskiego za rok 2020.

Nagrody stanowią wyraz uznania samorządu Powiatu Limanowskiego dla osób wyróżniających się pracą na rzecz kultury i podnoszenia jej jakości, wnoszących istotny wkład w poszerzanie i promocję oferty kulturalnej Powiatu Limanowskiego. Stanowią wyraz wyraz uznania dla dla środowiska sportowego, za wkład we współtworzenie podnoszenie poziomu kultury fizycznej i sportu oraz promocję Powiatu Limanowskiego na arenie międzynarodowej i krajowej.

Wręczenia nagród dokonali I Wicewojewoda Małopolski Józef Leśniak, Starosta Limanowski Mieczysław Uryga oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskiego Ewa Filipiak.

Nagrodzeni za działalność w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury:

Małgorzata Kotarba – Od 20 lat zajmuje się rękodziełem. Wyszywa gorsety oraz wyszukuje i odnawia stare gorsety, przez co przyczynia się do ochrony zagórzańskiej kultury. Jest współzałożycielką stowarzyszenia Zagórzańscy Pasjonaci, wraz, z którym w 2020 r. zrealizowała projekt pn. „Promocja i upowszechnianie kultury ludowej Górali Zagórzańskich. Przeprowadziła również cykl warsztatów w przedszkolach na terenie Gminy Mszana Dolna i warsztaty z wyszywania gorsetów dla KGW w Łętowem.

Piotr Rataj – Jest kapelmistrzem Orkiestry Dętej OSP w Mszanie Dolnej. Oprócz prowadzenie orkiestry bezpłatnie kształci nowych muzyków, udzielając lekcji gry na instrumentach oraz propaguje tradycje muzyczne – muzykowanie strażackie np. coroczne majówki strażackie. W 2020 r. pod jego batutą Orkiestra zdobyła srebrne paso podczas I Zdalnego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP oraz wzięła udział w Święcie Wojska Polskiego w Ludźmierzu.

Stowarzyszenie „Bliżej Tradycji” ze Starej Wsi – Od początku swojej działalności ma na celu wierne zachowanie i odtworzenie folkloru ze Starej Wsi. W 2020 r. członkom stowarzyszenia udało się odtworzyć regionalny strój damski i męski. Dbając o zachowanie gwary, stowarzyszenie prowadzi wywiady terenowe z najstarszymi mieszkańcami wsi dokumentując pieśni, zwyczaje i obrzędy ze Starej Wsi. Spośród ubiegłorocznych osiągnięć wymienić należy 1 miejsca dla Kapeli Zespołu, Starowiejski Hyr, Żeńskiej grupy śpiewaczej oraz solisty Piotra Pławeckiego podczas 46. Festiwalu Folklorystycznego Limanowska Słaza oraz II miejsce dla solisty Piotra Pławeckiego podczas 51. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu.

Wincenty Curzydło – Na co dzień pełni funkcję Dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej 1 st. W Limanowej. Ponadto, jest kapelmistrzem Gminnej Orkiestry Dętej w Słopnicach, w ramach, której prowadzi działalność edukacyjną propagując wśród młodzieży grę na instrumentach. Wraz z Orkiestrą uświetnia liczne uroczystości gminne i patriotyczne. Będąc kierownikiem kapeli w zespole regionalnym „Słopnicki Zbyrcok” działającej przy Związku Podhalan Oddział Białych Górali w Słopnicach, w 2020 r. podczas Festiwalu Górali Polskich w Żywcu wywalczył 2 miejsce a na  46. Festiwalu Folklorystycznym Limanowska Słaza kapela zajęła 1 miejsce.

Mieczysław Marek – Od 25 lat pełni funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Kamienicy, angażując się w realizację wielu projektów, które służą rozwojowi gminy i powiatu. Jest kierownikiem organizacyjnym w Zespole Regionalnym „Gorce”, a dzięki pasji do kultury ludowej do repertuaru zespołu włączono wiele starych obrzędów, przyśpiewek i piosenek. Przy jego udziale na przestrzeni lat zespół osiągał liczne zwycięstwa na festiwalach w kraju jak i poza jego granicami. Aktywnie pracuje w wielu lokalnych organizacjach społeczno-kulturalnych. Jest także m.in. założycielem i redaktorem naczelnym gazety lokalnej „Gorczańskie Wieści” oraz współzałożycielem i Prezesem Oddziału Związku Podhalan w Gminie Kamienica.

Bożena Gierczyk – Założycielka i kierowniczka Zespołu Regionalnego „Zasadnioki”, z którym bierze udział w licznych uroczystościach, festiwalach i przeglądach krajowych i międzynarodowych. Dzięki jej zaangażowaniu w realizację licznych projektów przy zespole prowadzone są zajęcia muzyczne nauki gry na tradycyjnych instrumentach, a w ubiegłym roku w ramach III edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego wydana została płyta z tradycyjnymi utworami z regionu Górali Białych. Wymienić należy również sukcesy podczas 46. Festiwalu Folklorystycznego Limanowska Słaza: I miejsce dla muzyki zespołu regionalnego Zasadnioki – kategoria dziecięca oraz indywidualne I miejsce w kategorii śpiew oraz instrumentalista jak i II miejsca w kategorii gawęda.

Zespół muzyczny Rodziny Wróblów – Swoją muzyką i śpiewem charakterystycznym dla Lachów Limanowskich, Zespół uświetnia liczne wydarzenia kulturalne w regionie m.in. coroczny udział w Otwarciu Sezonu Turystycznego na górze Paproć. Z racji obchodów 50-lecia swojej działalności, w ubiegłym roku, Zespół zaprezentował swój recital podczas 46. Festiwalu Folklorystycznego Limanowska Słaza.

Stanisław Ptaszek – Gawędziarz i pisarz pochodzący z Pasierbca. Od lat 60-tych pisze i opowiada gawędy na festiwalach folklorystycznych „Limanowska Słaza w Limanowej oraz „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej. Jest autorem tomików opowiadań pisanych gwarą, m.in.: „Pasierbiec wieś z bogatą historią” czy „Malowana skrzynia pamięci”. W wieku 92 lat Pan Stanisław zwyciężył na 46. Festiwal Folklorystyczy Limanowska Słaza w kategorii dorośli gawędziarze.

Stanisława Oleksy – Artystka ludowa. Jej działalność związana jest z rękodziełem ludowym: haftem, bibułkarstwem, szydełkowaniem, florystyką i plastyką obrzędową. Jest zasłużoną członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Męcinie. Prowadzi zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży dzięki czemu zachowuje od zapomnienia tradycje przodków. Aktywizuje również seniorów i osoby niepełnosprawne. Bierze czynny udział w organizowanych konkursach, wydarzeniach kulturalnych, folklorystycznych i charytatywnych.

Zespół Regionalny „Spod Kicek” z Mordarki – Zespół Regionalny istnieje od 1990 r., prezentując w swoim repertuarze folklor Lachów Limanowskich, biorąc udział w licznych festiwalach i przeglądach jak również uświetniając wydarzenia kulturalne w regionie. W 2020 r. Zespół został doceniony przez kapitułę Nagrody Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana za propagowanie idei regionalizmu oraz wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności artystycznej i kulturalnej lokalnych wspólnot Małopolski 2020. Zespół otrzymał również nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas 37. Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.

Nagrodzeni w  działalności sportowej:

Wiktor Pajdzik z Mszany Górnej, zawodnik UKS KORYO Mszana Dolna. Dyscyplina Taekwondo olimpijskie. Od ponad 10 lat trenuje taekwondo olimpijskie, a od 2018 r. należy do Kadry Narodowej.
Osiągnięcia w 2020 r.:
– III miejsce- Puchar Świata – German Open
– III miejsce – Międzynarodowy Turniej Taekwondo w Kijowie
– II miejsce – Mistrzostwa Polski Juniorów Taekwondo, Warszawa
– I miejsce – Puchar Polski Taekwondo Warsaw Cup 2020

Mateusz Szczęsnowski z Kasinki Małej, zawodnik UKS KORYO Mszana Dolna. Dyscyplina Taekwondo olimpijskie. Jest zawodnikiem Kadry Narodowej Seniorów.
Osiągnięcia w 2020 r.:
– I miejsce – Puchar Świata German Open
– I miejsce – Mistrzostwa Polski Młodzieżowe
– I miejsce – Mistrzostwa Polski Seniorów

Patrycja Florek z Laskowej, zawodniczka klubu KS Narciarnia Nowy Sącz. Dyscyplina Narciarstwo alpejskie. Jest zawodniczką narodowej kadry młodzieżowej w narciarstwie alpejskim.
Osiągnięcie w 2020 r.
– I miejsce w Slalomie Równoległym kobiet – Mistrzostwa Polski Juniorów Szczyrk
– II miejsce w Slalomie Gigancie kobiet – Mistrzostwa Polski Juniorów Szczyrk
– I miejsce w Slalomie kobiet – Mistrzostwa Polski Juniorów Szczyrk
– II miejsce w Super Gigancie kobiet – Mistrzostwa Polski Juniorów Szczyrk

Maksymilian Śmieszek z Mszany Dolnej, zawodnik UKS KORYO Mszana Dolna. Dyscyplina Taekwondo olimpijskie.
Osiągnięcie w 2020 r.:
– II miejsce – Mistrzostwa Polski Seniorów w Taekwondo Olimpijskim w Jarocinie

Andrzej Kowalczyk ze Słopnic, zawodnik ULKS Fajfer 2001 Łapanów. Dyscyplina lekkoatletyk, biegi aa 1500 I 3000 m, biegi przełajowe.
Od 2015 r. należy do krajowej czołówki w biegach średnich i długich. Zawodnik Kadry Narodowej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Osiągnięcia w 2020 r.:
– I miejsce na Halowych Mistrzostwach Polski w biegu na 1500 m w Toruniu kat. U23 oraz III miejsce w kategorii Open
– III miejsce na Mistrzostwach Polski w biegu na 1500 m w Białej Podlaskiej
– IIII miejsce na Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych na 4 km kat. U23 w Kwidzyniu

Małgorzata Gal z Mszany Dolnej, zawodniczka UKS KORYO Mszana Dolna. Dyscyplina taekwondo olimpijskie.
Osiągnięcia w 2020 r.:
– III miejsce – Mistrzostwa Polski Seniorów w Taekwondo Olimpijskim w Jarocinie
– III miejsce Mistrzostwa Polski Seniorów w Taekwondo w Warszawie

Weronika Kaleta z Kasiny Wielkiej, zawodniczka – LKS MARKAM Wiśniowa-Osiecznany, Dyscyplina narciarstwo biegowe. Należy do Kadry Narodowej Kobiet w Biegach Narciarskich.
Osiągnięcia w 2020 r.:
– reprezentantka Polski w Mistrzostwach Świata U – 23 – narciarstwo biegowe: 11 miejsce w biegu sprinterskim – Niemcy, Oberviesenthal
– Złoty Medal – Mistrzostwa Polski Seniorów bieg sztafetowy  Zakopane
– Brązowy Medal – Mistrzostwa Polski Seniorów bieg sprinterski – Zakopane

Karolina Kaleta z Kasiny Wielkiej, zawodniczka – LKS MARKAM Wiśniowa-Osiecznany. Dyscyplina narciarstwo biegowe. Jest zawodniczką Kadry Narodowej Kobiet w Biegach Narciarskich. W 2020 r. była najlepszą juniorką młodszą w kraju.
Osiągnięcia w 2020 r.:
– reprezentantka Polski na Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży – narciarstwo biegowe – Lozanna 2020 – 8 miejsce technika dowolna w sprincie
– reprezentantka Polski w Mistrzostwach Świata Juniorów – narciarstwo biegowe – 11 miejsce w biegu sprinterskim – Niemcy, Oberviesenthal
– Złoty Medal – Mistrzostwa Polski Seniorów bieg sztafetowy – Zakopane

Paweł Ceklarz ze Skrzydlnej, zawodnik  SNIS BŁĘKIT Gruszowiec. Dyscyplina łucznictwo olimpijskie. Zawodnik Kadry Narodowej juniorów Polskiego Związku Łuczniczego.
Osiągnięcia w 2020 r.
– Brązowy Medal i tytuł II V-ce Mistrza Polski Juniorów 2020 – łuk klasyczny
– Zwycięzca XXXVII Międzynarodowego Memoriału Ireny Szydłowskiej – łuk klasyczny – kat. Junior- Warszawa
I miejsce na 30 m. i III miejsce na 50 m. w Mistrzostwach Polski Juniorów 2020

Paulina Tupta z Kasiny Wielkiej, zawodniczka KS AZS AWF Katowice. Dyscyplina Biathlon.
Osiągnięcie w 2020 r.
II miejsce w Pucharze Polski – bieg sprinterski w Dusznikach Zdroju

Justyna  Tupta z Kasiny Wielkiej – zawodniczka KS AZS AWF Katowice. Dyscyplina Biathlon.
Osiągnięcie w 2020 r.
I miejsce w Pucharze Polski – bieg sprinterski w Dusznikach Zdroju

Marek Trzópek z Gruszowca, zawodnik SNIS BŁĘKIT Gruszowiec. Dyscyplina łucznictwo olimpijskie.  Zawodnik Kadry Narodowej Juniorów Polskiego Związku Łuczniczego. Od 4 lat na podium Mistrzostw Polski młodzików i juniorów młodszych.
Osiągnięcia w 2020 r.
– Mistrz Polski Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży
– Zwycięzca I i IV rundy Pucharu Polski Juniorów
– II miejsce – Puchar Polski Juniorów

Karolina Raś z Półrzeczek, zawodniczka UKS KORYO Mszana Dolna. Dyscyplina taekwondo olimpijskie.
Osiągnięcia w 2020 r.
– III miejsce – Mistrzostwa Polski Juniorów w Taekwondo Olimpijskim
– II miejsce w Pucharze Polski Warsaw Cup

Marek Trópek z Gruszowca. trener SNIS BŁĘKIT Gruszowiec. Dyscyplina łucznictwo olimpijskie. Trener osiągający wysokie wyniki na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Trenuje 4 zawodników w reprezentacji Polski w łucznictwie olimpijskim. Zawodnicy trenera to medaliści Mistrzostw Polski Juniorów, Juniorów Młodszych, Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w roku 2019 i 2020.

Zbigniew Karpierz z Mszany Górnej. Trener w dyscyplinie taekwondo olimpijskie. Jako trener prowadzi szkolenia z zawodnikiem Mateuszem Szczęsnowskim, który zajął w 2020 r. I miejsce w Mistrzostwach Polski Młodzieżowych oraz I miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów.

Warto wspomnieć.

18 grudnia 2020 r. Rada Powiatu Limanowskiego podjęła uchwały w sprawie określenia warunków i trybu przyznawania nagród pieniężnych dla osób wyróżniających się osiągnięciami w działalności sportowej oraz za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.  20 stycznia 2021 r.  uruchomiony został nabór wniosków. W terminie do 31 marca br. do Starostwa Powiatowego w Limanowej wpłynęły 34 wnioski w zakresie osiągnięć w działalności sportowej oraz 13 wniosków w zakresie twórczości, upowszechniania i ochrony kultury. W dniach 21.04.2021 r. oraz 26.04.2021 r. powołane przez Zarząd Powiatu Komisje ds. oceny kandydatur dokonały oceny wniosków oraz ustaliły wysokość nagród pieniężnych dla poszczególnych kandydatów. W zakresie osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury przyznano nagrodę pieniężną dla 10 kandydatów (3 wnioski zostały rozpatrzone negatywnie). W zakresie osiągnięć w działalności sportowej przyznano nagrodę pieniężną dla 15 kandydatów (13 zawodników, 2 trenerów) – 19 wniosków zostało rozpatrzonych negatywnie). W dniu 30.04.2021 r. Zarząd Powiatu podjął uchwałę w sprawie akceptacji wyników wypracowanych przez Komisje ds. oceny wniosków.

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content