Powiat Limanowski

Oficjalny portal

Podsumowanie 59. edycji Małopolskiego Wyścigu Górskiego

Najlepszym kolarzem 2. Etapu Małopolskiego Wyścigu Górskiego z metą w Nowym Targu coraz premią lotną w Limanowej został Patryk Stosz – zawodnik grupy Voster-ATS. Tuż za Polakiem uplasowali się Holender Maurice Ballerstedt (Jumbo Visma Development) i Duńczyk Frederik Jensen (BHS-PL Beton Bornhholm). Liderem klasyfikacji generalnej 59. edycji Małopolskiego Wyścigu Górskiego został Czech Michal Schlegel (Elkov-Kasper).

5 czerwca w sobotnie popołudnie, kolumna Małopolskiego Wyścigu Górskiego  pojawiła się w Niepołomicach. Tradycyjnie już, w sercu miasta –  na dziecińcu niepołomickiego Zamku odbyła się prezentacja wszystkich drużyn, którzy następnie udali się na liczącą 145 kilometrów trasę do Nowego Targu.

Gdy tylko sędziowie dali sygnał do startu ostrego, z grupy zasadniczej rozpoczęły się liczne ataki. Zawodnicy szukali swojej szansy na sukces jeden po drugim, ale przez ponad 40 kilometrów peleton nie odpuścił żadnej ucieczki.

W końcu jednak zielone światło na odjazd dostała piątka kolarzy: Marcin Budziński (HRE Mazowsze Serce Polski), Owen Geleijn (Jumbo Visma Development), Ollie Jones (Global 6 Cycling), Mads Rahbek (BHS-PL Beton Bornhom) oraz Kars Ten Boske (Sensa-Kvk). Ich przewaga nad resztą stawki sięgnęła blisko 3 minut i w spokoju pokonywali oni kolejne kilometry.

Na sobotnim odcinku znalazły się trzy lotne premie, wyznaczone w Limanowej, Kamienicy i Krościenku n/Duanjcem oraz trzy górskie premie w Starym Rybiu, Ostrej i na Przełęczy Snozkiej. Wszystkie one rozegrane zostały przez uciekających zawodników. Po bardzo aktywnej jeździe liderem klasyfikacji górskiej „Raso” został Marcin Budziński, a koszulka lidera klasyfikacji sprinterskiej „Karmot” został Owen Geleijn.

Po minięciu Przełęczy Snozkiej z czołówki odpadł Kars Ten Boske, a pozostałą czwórka kręciła z zapasem półtorej minuty nad peletonem. Ten jednak nie zamierzał odpuszczać akcji i stopniowo zmniejszał różnicę czasową, aż w końcu na 4 kilometry przed metą akcja została skasowana, a na kreskę wpadła cała grupa.

Małopolski Wyścig Górski 2021 | 1. etap – 4 czerwca: Wieliczka, Solne Miasto – Myślenice, Góra Chełm, 129km

Zwycięzca etapu: Patryk Stosz (Voster-ATS)

Lider klasyfikacji generalnej „Małopolska”: Michal Schlegel (Elkov-Kasper)

Lider klasyfikacji młodzieżowej U23 „Przyjaciele MWG”: Johannes Staune-Mittet (Jumbo Visma Development

Lider klasyfikacji górskiej „Raso”: Marcin Budziński (HRE Mazowsze Serce Polski)

Lider klasyfikacji sprinterskiej „Karmot”: Owen Geleijn (Jumbo Visma Development)

Lider klasyfikacji drużynowej „Gazeta Krakowska”: Elkov – Kaspe

Z pełnymi wynikami każdego z poszczególnych etapów Małopolskiego Wyścigu Górskiego można zapoznać się na stronie Organizatora tourofmalopolska.eu: