Podsumowanie konferencji naukowej oraz wystawy pn. „Przez pryzmat Męciny i Lipek”

11 czerwca br. w Limanowskim Domu Kultury odbyła się konferencja naukowa połączona z uroczystym otwarciem wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki, działającej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej pod tytułem „Nowa Ziemia–Stare Niebo – ocalić od zapomnienia – powiązania Męciny z Lipkami”.

Wystawa  była wcześniej eksponowana w Bibliotece Miejskiej w Opolu – następnym etapem, będzie jej prezentacja w Skarbimierzu. Wernisaż w Limanowej uświetniła konferencja naukowa, poświęcona przeszłości Męciny i Lipek, osadzonej na osi czasu i w szerokim kontekście historycznym. Okazja do organizacji wydarzenia jest 76. rocznica grupowej migracji mieszkańców wsi Męcina do wsi Lipki koło Brzegu na Ziemiach Zachodnich (dzisiaj Lipki leżą w Gminie Skarbimierz). Organizatorzy projektu przedstawiając ich losy, upamiętnili udział Męcinian w zagospodarowywaniu i scalaniu Ziem Odzyskanych z Polską oraz wyrazili szacunek dla ich ogromnego wysiłku włożonego w budowę polskiej historii tych terenów.

O osobliwościach przyrodniczych Męciny opowiedział Marek Ruciński – starszy specjalista ds. ochrony przyrody w Gorczańskim Parku Narodowym, o starożytnej metryce Męciny – dr hab. Jacek Górski – dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie, o szlaku nadziei armii generała Władysława Andersa i obecności tam męcinian Hubert Chudzio – profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dyrektor tamtejszego Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń, natomiast o repatriacji Polaków ze Wschodu i ich osiedleniu w Lipkach Stanisław Sławomir Niecieja – były rektor Uniwersytetu w Opolu. Głos zabrali również bezpośredni świadkowie tamtych czasów – o Męcinie mówili ojciec Dominik Orczykowski i Zygmunt Kłosowski, natomiast o Lipkach Kazimierz Pociecha i Tadeusz Smoleń.

 

źr./ fot.: UM Limanowa

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content