Podsumowanie realizacji porozumienia dotyczącego montażu czujek tlenku węgla i gazu

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej - podsymowanie realizacji porozumienia dotyczącego montażu czujek tlenku węgla i gazu

31 grudnia 2019r. została zakończona i podsumowana akcja KPPSP, mająca na celu montaż czujek tlenku węgla i czujek gazu na terenie miasta i gminy Mszana Dolna. Montaż czujek to efekt realizacji porozumienia o współpracy pomiędzy KPPSP w Limanowej reprezentowaną przez mł.bryg. Wojciecha Frączka a Towarzystwem Ziemi Mszańskiej reprezentowanym przez Pana Franciszka Dziedzinę, które pozyskało 100 czujników tlenku węgla oraz gazu głównie na potrzeby ludzi starszych.

Działania strażaków polegały na udzieleniu instruktażu i pomocy przy montażu tych urządzeń w wytypowanych domach.

Zamontowana czujka w pomieszczeniu ma za zadanie wykryć obecność tlenku węgla lub gazu (w zależności od rodzaju czujki), a prawidłowo zainstalowana może nas ostrzec przed niebezpieczeństwem, emitując głośny sygnał dźwiękowy.

Straż Pożarna przypomina:

Czad, czyli tlenek węgla, ma silne właściwości toksyczne. Jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Objawy towarzyszące zatruciu czadem to m.in. bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie oraz przyspieszona czynność serca.

źródło: KPPS Limanowa