Podsumowanie warsztatów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej pn. „Równać Szanse”

Miejska Biblioteka Publiczna podsumowała sierpniowe działania realizowane w ramach Programu „Równać szanse”. Przez cały miesiąc w ramach Programu odbywały się inicjatywy skierowanych do dzieci i młodzieży, że w których uczestniczyło liczne grono młodych osób. Realizacja projektu była dla młodzieży szansą na zmierzenie się z różnymi wyzwaniami a także okazją do integrowania z młodymi ludźmi z naszego terenu.

2 sierpnia do grupy projektowej z biblioteki przyjechała z wizytą Młodzieżowa Grupa Pożarnicza działająca przy OSP Tęgoborze. Młodzież pod kierownictwem Grzegorza Wadowskiego realizuje projekt w ramach Programu Równać szanse, który ma na celu edukację w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Na początku drużyna przeszła profesjonalne szkolenia, a teraz dzieli się swoją wiedzą z innymi młodymi ludźmi, odwiedzając szkoły oraz przedszkola. Młodzież biorąca udział w Programie miała okazję skorzystać z tej wiedzy. W miłej atmosferze młodzi ludzie uczyli swoich rówieśników podstawowych zachowań mogących uratować komuś życie. Przy okazji tej wizyty limanowska młodzież poczuła się jak prawdziwi gospodarze, zapraszając gości do zwiedzania Biblioteki, opowiadając w trakcie o swojej pracy przy projekcie.

10 sierpnia grupa projektowa spotkała się po raz ostatni przed zakończeniem projektu. Uporządkowana została kronika, przygotowano zdjęcia na wystawę, obejrzano ostateczne wersje przygotowanego przez młodzież filmu, żeby sprawdzić czy nie wkradły się jakieś błędy oraz omówiono przebieg uroczystości.

12 sierpnia grupa uroczystą galą oficjalnie zakończyła przygodę z Programem „Równać Szanse”. Młodzież zaprosiła na uroczystość swoich rodziców, dziadków oraz znajomych.

Osią całego projektu był film motywacyjny, który młodzież tworzyła wspólnymi siłami przez ostatnie trzy miesiące. Młodzi uczestnicy projektu nauczyli się tworzyć filmy, odwiedzili Radio RDN Nowy Sącz, testowali jako pierwsi ,,Niepołomicką planszówkę’’, przeszli przez kurs pierwszej pomocy dzięki Młodzieżowej Grupie Pożarniczej działającej przy OSP Tęgoborze, poznawali nowych ludzi, a także swoje mocne i słabe strony.

W trakcie pracy nad projektem młodzież nauczyła się przede wszystkim:

* współpracy w grupie,

* słuchania innych oraz umiejętności argumentowania swoich racji,

*odpowiedzialności za wspólną pracę i wspólny sukces,

*organizowania oraz planowania swoich działań,

*załatwiania różnych spraw np. zamówienie busa na wycieczkę,

*podejmowania decyzji,

*tworzenia filmów,

* prezentowania swoich osiągnięć innym.

Film miał premierę w Sali Kameralnej. Dla młodzieży było to niezapomniane przeżycie zobaczyć się w roli głównej na wielkim ekranie. Po projekcji zaprosiliśmy naszych gości na poczęstunek. W miłej atmosferze rodzice dzielili się swoimi spostrzeżeniami z realizacji projektu oraz dyskutowaliśmy czego potrzeba młodzieży w naszym regionie. Zaprezentowany film bardzo się podobał zgromadzonym gościom. Rodzice podkreślali, jak ważne było dla młodzieży spotykanie się razem i wspólna, kreatywna praca. Zwrócili również uwagę na fakt mocnej integracji grupy, danie młodzieży możliwości stworzenia czegoś ciekawego oraz nabycie nowych umiejętności, które kiedyś być może zaprocentują. Gratulacje dla młodzieży goście wpisali do naszej kroniki projektu.

Organizatorzy gratulują młodzieży ukończenia projektu, mając nadzieję, że doświadczenia zdobyte w projekcie przydadzą się młodym ludziom w dalszym życiu, ułatwią start w dorosłość, dodadzą wiary w siebie i swoje możliwości, a także zmotywują do stawiania sobie celów i sięgania po sukces.

Projekt sfinansowano ze środków Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu Równać Szanse.

Uczestnicy i organizatorzy kierują podziękowania do wszystkich, którzy udzieli wsparcia dla podejmowanych w ramach projektu inicjatyw:

– Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, Fundacji Dzieci i Młodzieży – za dotację na realizację projektu,

– Grzegorzowi Mamak za wiedzę o montażu filmów,

– grupie z Niepołomic za emocje podczas planszówki,

– Młodzieżowej Grupie Pożarniczej z OSP Tęgoborze za lekcję pierwszej pomocy,

– youtuberowi Marcinowi Okoniewskiemu, który specjalnie nagrał krótki filmik o motywacji, dzięki czemu młodzież ubogaciła naszą małą produkcję,

– pracownikom Radia RDN Nowy Sącz za podzielenie się tajnikami pracy radiowca,

– Pani Katarzynie – za ciasto przygotowane na poczęstunek dla gości,

– Restauracji „Siwy Brzeg” za współfinansowanie poczęstunku na uroczystą galę.

źr.: MBP Limanowa

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content