Popularyzator kultury Górali Zagórzańskich z Powiatu Limanowskiego wziął udział w warsztatach filmowych w Warszawie

Warsztaty filmowe Dawid Śmiesek, Mszana Dolna
Dawid Śmieszek, amator aktorstwa, montażu, reżyserii i scenografii z Kasiny Wielkiej oraz  popularyzator kultury Górali Zagórzańskich, miał możliwość uczestniczyć w  warsztatach filmowych w Warszawie. To nagroda za udział w konkursie  #zabytkomania2019 zorganizowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Założeniem jednej z kategorii konkursowych, którą wybrał młody reżyser, było stworzenie maksymalnie 40 s. spotu wpisującego się w hasło „Droga do Wolności”, który miał promować odzyskanie Niepodległości w swoim regionie. Kasinianin pokazał drogę do wolności przebytą przez Górali Zagórzańskich. Praca Dawida Śmieszka zaowocowała zaproszeniem do Pałacu w Radziejowicach na Uroczystą Galę podsumowującą konkurs oraz na warsztaty filmowe.
3 grudnia po południu uczestnicy warsztatów wysłuchali wykładów Waldemara Czechowskiego – filmowca i doświadczonego reżysera, który mówił m.in. o podejściu do aktora i pracy na planie filmowym, tłumaczył, co w filmie jest najważniejsze i na co zwracać szczególną uwagę . Następnego dnia odbyła się praktyczna część warsztatów, polegająca na wspólnym tworzeniu przez uczestników etiud filmowych związanych z historią Pałacu Radziejowickiego. Nauka montażu filmu, pisania scenariusza, kręcenia i współpracy na planie między odpowiednimi osobami – t ę wiedzę przekazywali młodym adeptom sztuki filmowej reżyserzy z Łódzkiej Szkoły Filmowej, którzy obecnie tworzą materiały m.in. dla Discovery oraz innych stacji polskich oraz zagranicznych, a także reklamy telewizyjne.
Podczas  uroczystej Gali kończącej pobyt uczestników konkursu w Pałacu w Radziejowicach wręczono nagrody i zaprezentowano efekty dwudniowej pracy młodych filmowców.
Konkursowy spot Dawida Śmieszka dostępny jest do obejrzenia pod odnośnikiem: https://youtu.be/r_775dhZu60.
image_pdfimage_print

Udostępnij