Powiat Limanowski w akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę!”

plakat akcji zielone województwo małopolskie

Starostwo Powiatowe w Limanowej wspólnie z Gminą Kamienica, Gminą Mszana Dolna oraz Gminą Dobra włączyło się w działania pn. „Posprzątaj z nami Małopolskę!”.

Zorganizowane zostały akcje sprzątania, w których w wielkim entuzjazmem udział wzięli uczniowie szkół podstawowych wraz z nauczycielami. Uczestnicy akcji otrzymali z rąk Starosty Limanowskiego Mieczysława Urygi kamizelki i opaski odblaskowe, aby podczas wykonywania prac porządkowych mogli czuć się bezpiecznie. Każdą z gmin powiat wyposażył także w worki do segregacji śmieci oraz jednorazowe rękawiczki. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję!!!

Wydarzenie przeprowadzono w ramach realizacji projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA ,, Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii w Województwie Małopolskim’’.

Śmieci na terenach zielonych – w lasach, w parkach, na ścieżkach rowerowych, nie tylko szpecą krajobraz, ale przede wszystkim są zagrożeniem dla funkcjonowania całych ekosystemów. Z rozkładających się odpadów do gruntu i pobliskich zbiorników wodnych przenikają toksyczne substancje. Cierpią też dziko żyjące zwierzęta. Foliowa torebka, plastikowa butelka po napoju, metalowa puszka z ostrymi krawędziami czy nawet skórka od banana mogą stanowić śmiertelną pułapkę dla ptaków, małych ssaków czy ryb. Przez śmieci giną gryzonie, jaszczurki i owady. Zwierzęta mogą zjadać odpady a także mogą zranić się kawałkami szkła lub metalu. Dlatego niezwykle ważne jest, by uświadamiać mieszkańców, że każde nasze zachowanie niesie ze sobą skutki dla środowiska. Stąd właśnie akcja „Posprzątaj z nami Małopolskę!”, którą organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Ma ona zwrócić uwagę na problem pozostawiania śmieci na terenach rekreacyjnych i turystycznych – w lasach, parkach krajobrazowych i na szlakach zielonej Małopolski.

uczestnicy akcji na wspólnym zdjęciu ze starostą