Powiatowo – Miejskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych 2022

Powiatowo - Miejskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych 2022

1  marca 2022 r. w Limanowej odbyły się Powiatowo – Miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To właśnie 1 marca w Polsce przypada święto państwowe, ustanowione na mocy uchwały Sejmu RP, w 2011, jako upamiętnienie i uhonorowanie polskich żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej, wobec systemu komunistycznego narzuconego siłą w naszym kraju, podjęli nierówną walkę w obronie pełnej niepodległości Państwa Polskiego. Organizatorami uroczystości byli Powiat Limanowski, Miasto Limanowa, Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej Stowarzyszenie Ziemia Limanowska, Związek Strzelecki Strzelec Limanowa oraz Limanowski Dom Kultury.

Uroczystość zgromadziła wielu gości: senatora Jana Hamerskiego, przedstawicieli władz samorządowych Gmin i Miast Powiatu Limanowskiego, a także delegacje służb, szkół, instytucji, stowarzyszeń, 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Związku Strzeleckiego Strzelec wraz z pocztami sztandarowymi. Obecne również były rodziny żołnierzy wyklętych oraz por. Tadeusz Dębski syn Wojciecha Dębskiego „Bicza”. żołnierza września 1939 r., dowódcy oddziału partyzanckiego „Opór” Batalionów Chłopskich. Powiat Limanowski podczas wydarzenia reprezentowali: Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego Józef Pietrzak, Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego Józef Jaworski oraz radni powiatowi Stefan Hutek, Marian Wójtowicz oraz Kazimierz Jasiński.

Powiatowo – Miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach wyklętych rozpoczęły się od „Marszu Pamięci”, który wyruszył o godz. 10.00 z ul. Fabrycznej (Sowliny). Następnie uczestnicy uroczystości wzięli udział w Mszy św. odprawionej w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej w intencji poległych i zmarłych Żołnierzy Niezłomnych. Liturgii przewodniczył ks. prałat ppłk. Waldemar Rawiński,  a oprawę muzyczną Eucharystii zapewnił Chór Męski.

Druga część obchodów miała miejsce na cmentarzu parafialnym w Limanowej, gdzie przeprowadzony został Apel Pamięci połączony z modlitwą w intencji poległych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych, w szczególności pochodzących z powiatu limanowskiego. Apel Pamięci przeprowadził dowódcza Związku Strzeleckiego „Strzelec” JS2402 Limanowa brygadier Stanisław Dębski. Następnie delegacje oraz goście złożyli znicze oraz wieńce przed tablicą upamiętniającą pomordowanych żołnierzy Armii Krajowej.

Starosta Limanowski podkreślając znaczenie dzisiejszego święta,  konieczność stałej troski o pamięć o bohaterach i dążenie do zachowania prawdy historycznej, nawiązał również do rozgrywającego się od kilku dni  konfliktu zbrojnego na Ukrainie: – Nie da się nie dostrzec bardzo wyraźnych nawiązani w obecnej sytuacji do realiów czasów II wojny światowej i pierwszych lat po jej zakończeniu w Polsce. Najlepiej pamiętają je wciąż żyjący świadkowie tamtych czasów. W świetle ostatnich tragicznych wydarzeń okazało się, że także w XXI wieku nie tylko naród Ukraiński, ale też cała Europa i wszystkie Państwa Wolnego Świata muszą przeciwstawić się jawnej agresji i bezprawiu, aby bronić ludzkiego życia i najważniejszych zasad stojących u podstaw naszej cywilizacji, które tak brutalnie zostały w ostatnich dniach naruszone. W chwilach tego wielkiego egzaminu, przed którym stawia nas sytuacja dziejowa, uczymy się od bohaterów historii Polski, jak wspominani dzisiaj Żołnierze Niezłomni. Pokazali oni swoja postawą, całym swoim życiem, że w każdej sytuacji można i należy dać odpór agresji, złu, terrorowi i podziałom. Głęboko wierzę, że każdy z nas może się do tego przyczynić. Każdy i każda z nas może pomóc zażegnać ten konflikt i przywrócić pokój, dla którego tak wiele poświęcili nasi przodkowie. – Mówił Starosta Limanowski wyrażając również solidarność Powiatu Limanowskiego z walczącymi obywatelami Ukrainy, a zwłaszcza partnerskiego Powiatu Stryjeńskiego. Już teraz dziękuję wszystkim mieszkańcom powiatu limanowskiego, za okazana pomoc dla cierpiących z powodu wojny mieszkańców Ukrainy. Powiat Limanowski, nadal będzie organizował wsparcie i pomoc dla Ukrainy oraz jej obywateli – zapewnił Mieczysław Uryga

Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu parafialnym uczestnicy obchodów udali się do Limanowskiego Domu Kultury, gdzie organizatorzy przygotowali dla wszystkich posiłek. Jednym z elementów świętowania Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych było uhonorowanie Pana Marka Zapały Medalem „Pro Patria” przyznanego przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.Medal wręczyli Senator Jan Hamerski oraz Starosta Limanowski Mieczysław Uryga. Pan Marek Zapała jest bratankiem legendarnego dowódcy 4 batalionu Pułku Strzelców Podhalańskich AK mjra Juliana Zapały ps. „Lampart”. Jest Prezesem Zarządu Głównego Niezależnego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Krakowie. Pomaga żyjącym żołnierzom AK oraz członkom ich rodzin w załatwianiu różnych spraw. Dba o groby i pamięć zmarłych żołnierzy AK. Wygłasza prelekcje w szkołach na terenie powiatu limanowskiego oraz nowotarskiego. Jest redaktorem 8 zeszytów historycznych, książki „Bohaterska Ochotnica” oraz filmów i reportaży dotyczących II Wojny Światowej. Działa również w Polskim Towarzystwie Historycznym Oddział Limanowa. Jest jednym z opiekunów prowadzonego społecznie Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Szczawie.

Zakończeniem uroczystych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych była projekcja filmu „Lotte”, opisującego historię młodej sanitariuszki Genowefy Kroczek ps. „Lotte”. Gościem specjalnym był ojciec Roman Sikoń Salezjanin, pomysłodawca i autor filmu.  Film udowadnia, że  Ziemia Limanowska ma w swojej historii bogate tradycje niepodległościowe i partyzanckie. Z biegiem czasu coraz bardziej przekonujemy się jak wiele zawdzięczamy Żołnierzom Wyklętym. Tracili oni swoje życie, wielu z nich oraz ich rodziny doświadczało okrutnego traktowania, więzienia i szykan ze strony powojennych władz komunistycznych sprawujących władzę w Polsce. Seans odbył się o godzinie 13.30 oraz 18:00 w Limanowskim Domu Kultury. Film będzie prezentowany również w sobotę 5 marca br. o godz. 16.00. Wstęp jest wolny!

GALERIA ZDJĘĆ

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content