Poznaliśmy zwycięzców VIII Konkursu Poetyckiego im. Zosi Smreczyńskiej

28 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej odbyło się uroczyste podsumowanie VIII już edycji Konkursu Poetyckiego im. Zosi Smreczyńskiej, córki Władysława Orkana. To cykliczne święto miłośników poezji zgromadziło w limanowskiej książnicy liczną publiczność. Nagrody i gratulacje zwycięzcom wręczył m.in. Starosta Limanowski Mieczysław Uryga.

Na wstępnie Dyrektor Joanna Michalik przypomniała historię konkursów i jego podstawowe cele. Następnie głos zabrał  Przewodniczący Komisji – prof. dr hab. Bolesław Faron, który przybliżył  zebranym postać i trudne losy Zosi Smreczyńskiej. Profesor omawiając twórczość młodej dziewczyny zwrócił uwagę na dojrzałość jej utworów, poruszane tematy. „Biblioteka nie mogła sobie wybrać lepszego patrona konkursu poetyckiego, niż Zosia Smreczyńska” – podsumował na koniec swoje wystąpienie profesor.

Po tej dawce solidnej wiedzy przyszła pora na to, by poezja wzięła górę, czyli koncert pod wymownym tytułem „Ach – Poezja!” – śpiewany kanon poezji polskiej w wykonaniu Kuby Michalskiego. Były utwory polskich poetów Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Jana Kochanowskiego i innych. Było lirycznie, romantycznie, nastrojowo…jednym słowem – poezja!

Następnie przyszedł czas na ogłoszenie wyników. Nim to nastąpiło, głos zabrał Mieczysław Uryga – Starosta Powiatu, który wyraził podziękowanie wszystkim uczestnikom konkursu oraz zapewnił o dalszym wsparciu tego typu imprez kulturalnych, promujących lokalną twórczość i kulturę. Protokół odczytał Przewodniczący Komisji – Bolesław Faron.

Komisja Konkursowa w składzie: prof. dr hab. Bolesław Faron, dr Artur Czesak oraz dr Katarzyna Pławecka oceniła 201 tekstów nadesłanych przez 93 autorów. Komisja, zgodnie z Regulaminem, oceniała utwory w trzech kategoriach wiekowych. Kategoria I uczniowie szkół podstawowych – 64 autorów, 107 tekstów. Kategoria II uczniowie gimnazjów i szkół ponadpodstawowych – 14 autorów, 47 tekstów. Kategoria III  dorośli -15 autorów,47 tekstów.

NAGRODZENI I WYRÓŻNIENI

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Słowa podziękowania należą się też nauczycielom, wychowawcom i rodzicom, którzy motywowali i dopingowali młodych uczestników do prób poetyckich.

Zachęcamy do dalszej twórczości poetyckiej, już za rok kolejna edycja konkursu.

Zdjęcia zwycięzców znajduje się w GALERII MBP