Pracownia Endoskopii Szpitala doposażona w nowy sprzęt diagnostyczny

nowy sprzęt diagnostyczny w pracowni endoskopii Szpitala Powiatowego w Limanowej

W ostatnim czasie do Pracowni Endoskopii trafił nowy sprzęt diagnostyczny. Jest to wysokiej klasy zestaw laparoskopowy z torem wizyjnym HD. Nowym sprzętem są już przeprowadzane badania gastroskopii i kolonoskopii. Zestaw ten zakupiony został za cenę 409 958, 46 złotych. Pieniądze na zakup sprzętu zostały przekazane przez Zarząd i Radę Powiatu Limanowskiego.

W skład zakupionego nowego sprzętu wchodzi między innymi: Procesor kamery ze źródłem światła, monitor z wózkiem, wideolaparoskop Full HD, zestawy różnych specjalistycznych kleszczyków laparoskopowych różnych typów i nożyczek laparoskopowych a także dwukomorowa myjnia – dezynfekator do dwóch endoskopów.

Zakupionym sprzętem wykonywane są już  badania gastroskopii i kolonoskopii w Pracowni Endoskopii.

Pieniądze na zakup sprzętu zostały przekazane przez Zarząd i Radę Powiatu Limanowskiego, dzięki czemu środki własne szpitala zaplanowane na ten cel mogły zasilić fundusz premiowy, który wyniósł 2 000 000 złotych. Z funduszu premiowego pieniądze zostały wypłacone pracownikom szpitala w dowód uznania i podziękowania za ciężką pracę oraz trud podczas trwania pandemii Covid-19.

Warto wiedzieć że:

Pracownia Endoskopii Szpitala zapewnia krótki okres oczekiwania na badania kolonoskopii i gastroskopii oraz profesjonalną i miłą obsługę. Pracownia działa cały czas w normalnym trybie i każdy, kto zgłosi się na badanie, zostanie obsłużony w krótkim terminie.

  • Gdzie znajduję się pracownia?

Pracownia Endoskopii Szpitala Powiatowego w Limanowej znajduje się na II piętrze obok pracowni RTG.

  • W jaki sposób odbywa się rejestracja na badania w Pracowni Endoskopii?

Rejestracja odbywa się na kilka sposobów. Można to uczynić osobiście, zarejestrować się telefonicznie lub zrobić to także drogą elektroniczną poprzez maila po wcześniejszym ustaleniu przez telefon.

Telefony kontaktowe:

stacjonarny

  • 18 330 18 48

komórkowy

  • 536 502 498

e-mail: sekretariat@szpitallimanowa.pl

Poniżej znajdą Państwo druki, które należy wypełnić i dostarczyć w dniu badania:

 

Jak się przygotować do gastroskopii?

Do badania należy się zgłosić na czczo. Nie wolno jeść i pić przynajmniej na 6 godzin przed badaniem. W dniu badania nie wolno również palić papierosów i żuć gumy. Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe z jamy ustnej.

Badanie gastroskopowe jest badaniem górnego odcinka przewodu pokarmowego za pomocą giętkiego wziernika zakończonego kamerą (gastroskop). Badanie odbywa się z reguły w pozycji leżącej na lewym boku. Badanie praktycznie jest bezbolesne, ale wiąże się z innymi nieprzyjemnymi odczuciami i wrażeniami (w tym z subiektywnym uczuciem dławienia oraz towarzyszącym przez cały okres badania uczuciem obcego ciała w gardle). W celu zminimalizowania nieprzyjemnych odczuć gardło przed badaniem znieczula się miejscowo. Badanie jest udokumentowane odpowiednimi zdjęciami. Zaobserwowanie zmian patologicznych może wiązać się z koniecznością pobrania drobnych fragmentów ściany przewodu pokarmowego do badania pod mikroskopem – ocena histopatologiczna wycinków. Pobranie wycinków odbywa się za pomocą specjalnych kleszczy. Ocena obecności Helicobacter pylori za pomocą testu ureazowego wymaga również pobrania wycinków, niekiedy przy nieobecności innych zmian patologicznych. Pobieranie wycinków do badania histopatologicznego jest bezbolesne.

PRZED BADANIEM NALEŻY KONIECZNIE POINFORMOWAĆ LEKARZA WYKONUJĄCEGO BADANIE O ZAŻYWANYCH LEKACH,W SZCZEGÓLNOŚCI O LEKACH ZMNIEJSZAJĄCYCH KRZEPLIWOŚĆ KRWI (np. aspiryna, Acard, Polocard, Acenolumarol, Sintrom, Warfin , heparyna w ampułko-strzykawkach).

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Pacjent przychodzi na badanie z osobą towarzysząca – kierowcą. Na 7 dni przed badaniem pacjent nie może przyjmować preparatów zawierających żelazo. Na 5 dni przed badaniem pacjent musi przestać jeść owoce i warzywa zawierające pestki (np. winogrona, maliny, kiwi, pomidory, ogórki) oraz pieczywo z ziarnami (np. mak, sezam, siemię lniane) Na 3 dni przed badaniem pacjent musi powstrzymać się od jedzenia kapusty. Na 3 dni przed badaniem pacjent musi przejść na dietę lekkostrawną. Dzień przed badaniem pacjent powinien nie jeść oraz pić dużo klarownych płynów. Dzień przed badaniem około godziny 16:00 pacjent musi rozpuścić 1 saszetkę preparatu CitraFleet w 150 ml chłodnej wody, mieszać około 2 minuty i wypić bezpośrednio po przygotowaniu. Następnie musi odczekać od 10 do 30 minut. Po tym musi wypić minimum 2 litry wody. Na 4 godziny przed badaniem pacjent musi ponownie rozpuścić 2 saszetkę leku CitraFleet w 150 ml chłodnej wody, mieszać około 2 minut i wypić bezpośrednio po przygotowaniu. Następnie musi odczekać od 10 do 30 minut oraz następnie wypić minimum 2 litry wody. Na 2 godziny przed badaniem pacjent musi zakończyć picie płynów.

Badanie odbywa się z reguły w pozycji leżącej na lewym boku chociaż niekiedy konieczna jest zmiana pozycji ciała. Badanie może wiązać się z odczuciem bólu, które powinno być przez Panią/Pana odróżnione od nieprzyjemnego wrażenia pociągania w jamie brzusznej. Nieprzyjemne odczucia i wrażenia są spowodowane naciskiem endoskopu na ścianę jelita grubego oraz gromadzeniem się w jelicie wdmuchiwanego podczas badania powietrza. W czasie badania pacjent nie powinien wstrzymywać gazów. Celem zmniejszenia odczucia bólu istnieje możliwość podania leków uspokajających oraz przeciwbólowych. Niekiedy odczucie bólu i jego nasilenie uniemożliwia przeprowadzenie badania, co jednak zdarza się rzadko.

Pracownia Endoskopii Szpitala zapraszamy wszystkich chętnych na badania,zapewniając bardzo krótki okres oczekiwania na badanie.

Źródło,fot.: szpitallimanowa.pl

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content