Profilaktyka raka jelita grubego. Kolonoskopia w znieczuleniu nie boli a może uratować Ci życie

Obrazek z napisem Rak jelita grubego. Na plakacie iwdać lekarza trzymającego w ręce stetoskop

Szpital Powiatowy w Limanowej w ramach projektu pn. „Promowanie profilaktyki raka jelita grubego wśród osób w wieku aktywności zawodowej na terenie powiatów: dąbrowskiego, limanowskiego, nowosądeckiego, oświęcimskiego, suskiego, tatrzańskiego i wadowickiego” realizuje bezpłatne badania kolonoskopowe w znieczuleniu.

Celem tego projektu jest podniesienie świadomości społecznej w zakresie profilaktyki raka jelita grubego, zwiększenie zgłaszalności na badania kolonoskopowe oraz promowanie trwałego i wysokiej jakości zatrudnienia na regionalnym rynku pracy m.in. poprzez zapobieganie przerywaniu aktywności zawodowej z przyczyn zdrowotnych.
Program ten realizowany jest dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 -2020. Jest skierowany do osób w wieku aktywności zawodowej mieszkających, pracujących lub uczących się na obszarze powiatów: dąbrowskiego, limanowskiego, nowosądeckiego, oświęcimskiego, suskiego, tatrzańskiego i wadowickiego.

Więcej informacji nt. realizowanego projektu, badania, możliwości zapisu oraz dokumentów koniecznych do wypełnienia znajdziecie Państwo w artykule pt. https://www.szpitallimanowa.pl/art,406,bezplatne-badania-kolonoskopowe-w-znieczuleniu-zapraszamy

Warto zapoznać się również z poniższymi, ważnymi informacjami, dotyczącymi raka jelita grubego oraz profilaktyki tego nowotworu:

• Rak jelita grubego jest jednym z trzech najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce, zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet; a zachorowalność na tę chorobę systematycznie wzrasta. Każdego roku w Polsce rozpoznaje się raka jelita grubego u ok 18 tysięcy nowych chorych. Znajomość najczęstszych objawów nowotworu oraz symptomów alarmowych daje szansę na szybkie przeprowadzenie badań diagnostycznych i wykrycia guza na wczesnym etapie zaawansowania. Wczesna wykrywalność raka jelita grubego ma kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii i rokowania. Pacjenci z nowotworem rozpoznanym we wcześniejszych stopniach zaawansowania mają znacznie większe szanse na wyleczenie z choroby.

Większość raków jelita grubego (gruczolakoRAKÓW) rozwija się na podłożu gruczo-LAKA (błony śluzowej, która uległa przemianie w nowotwór niezłośliwy, często występujący w formie polipa). Istnieje także możliwość rozwoju nowotworów jelita grubego na podłożu niezmienionej makroskopowo błony. Około 75% przypadków stanowią raki sporadyczne (przypadkowe), zaś pozostała część to raki występujące rodzinnie lub na podłożu uwarunkowanych genetycznie zespołów.

• Polipy jelita grubego.
Ze względu na budowę histologiczną wyróżnia się następujące typy polipów:
• hiperplastyczne: stanowią 90% polipów jelita grubego, osiągają niewielkie rozmiary (5 mm) i są utworzone przez pogrubiałą błonę śluzową, bez cech atypii komórkowej („niegroźne”); występują u około 75% dorosłych;
• gruczolakowe – są łagodnymi nowotworami, jednak wykazują zdolność przemiany złośliwej, z nich rozwija się rak jelita grubego, które dzielą się na:
a) gruczolaki cewkowe (75% polipów gruczołowych; 5% z nich to zmiany złośliwe)
b) gruczolaki kosmkowe (10% gruczolaków; w 40% tych zmian znajduje się ognisko raka)
c) gruczolaki cewkowo-kosmkowe (15% gruczolaków; 20% z nich to polipy złośliwe;
d) polipy ząbkowane (siedzące, tradycyjne i mieszane) zlokalizowane są głównie w prawej połowie okrężnicy, są zwykle płaskie i trudne do wykrycia; stanowią alternatywną ścieżkę rozwoju raka jelita grubego.
Udowodniono istnienie zależności między wielkością polipa a występowaniem raka jelita grubego (im większy polip tym większe ryzyko; np. gdy polip osiąga wielkość powyżej 2 cm, prawdopodobieństwo zachorowania wynosi już 10–50%).
• Leczenie polipów jelita grubego, w tym także polipów złośliwych, polega na ich endoskopowym lub chirurgicznym wycięciu; co zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.
Kolonoskopia z pobraniem wycinków oraz ewentualnym usunięciem polipów jest podstawowym i najlepszym badaniem w celu wykrycia raka jelita grubego.

Wyróżnia się następujące czynniki ryzyka zachorowania na raka jelita grubego:
• wiek (szczyt zapadalności przypada na 75. rż.)
• zwiększona masa ciała i mała aktywność fizyczna (większa zapadalność u osób z nadwagą i wykazujących małą aktywność fizyczną)
• rasa biała, czynniki geograficzne (największa zapadalność na północy Europy)
• występowanie raka jelita grubego wśród krewnych pierwszego stopnia
• uwarunkowane genetycznie zespoły chorobowe prowadzące do rozwoju raka
• występowanie w wywiadzie polipów gruczolakowych lub raka jelita grubego,
• stany zapalne jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna);
• zwiększona zawartość tłuszczów lub czerwonego mięsa w posiłkach
• niedobory witamin, wapnia
• obecność ureterosigmoidostomii (500-krotnie większe ryzyko rozwoju raka jelita grubego)
• przebycie radioterapii

Ważne! obciążający wywiad rodzinny jest bardzo ważnym wskazaniem do wykonania wcześniejszej kolonoskopii, gdyż jest wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwór.
• Można wskazać najczęstsze objawy raka jelita grubego:
• ból brzucha (44%)
• zmiana rytmu wypróżnień (43%)
• krew w stolcu (40%)
• osłabienie (20%)
• niedokrwistość (11%)

Podstawową metodą profilaktyki raka jelita grubego są badania przesiewowe – kolonoskopia – badanie to polega na wprowadzeniu do jelita grubego światłowodu, za pomocą którego można obejrzeć jelito. Jej celem jest wykrywanie i leczenie gruczolaków oraz wykrycie raka we wczesnych stadiach poddających się leczeniu.
Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie bezobjawowych jeszcze zmian (polipów) i ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.
Pamiętaj! Kryterium wiekowe jest wystarczające, by wykonać profilaktyczną kolonoskopię. Każdy po 50 roku życia, nawet bez żadnych objawów, powinien mieć profilaktyczną kolonoskopię!
Kolonoskopia w znieczuleniu nie boli a może uratować życie!

Dlatego nie czekaj i zgłoś się na bezpłatne badanie kolonoskopowe w znieczuleniu realizowane w Szpitalu Powiatowym w Limanowej!

Plakat bezpłtna kolanoskopia

źr.: szpital.limanowa

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content