Program rządowy „Dobry start”
„Dobry start” jest to program rządowy, którego zadaniem jest wypłata każdemu z uczniów co roku 300 zł jako „wyprawka do szkoły”. Jest to inwestycja w polskie dzieci i może trafić do 4,6 mln uczniów, bez względu na dochód. Wnioski można składać już od 1 lipca i, co ważne, wniosek należy złożyć do 30 listopada.
Program ma na celu kompleksową i długofalową prowadzona przez rząd politykę prorodzinną. Jednorazowo na początku każdego roku szkolnego jest wypłacane uczniom po 300 zł, aż do 20. roku życia, natomiast dzieciom niepełnosprawnym do 24.roku życia. Środki trafią zarówno do rodzin, jak i dzieci przebywających w pieczy zastępczej.
Aby otrzymać świadczenie należy złożyć wniosek, który może wypełnić jedno z rodziców, opiekun prawny lub faktyczny, rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje , które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”. Chodzi tu o urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną jednostkę organizacyjną (np. centrum świadczeń) właściwą dla miejsca zamieszkania rodzica ubiegającego się o wyprawkę na dziecko (w przypadku powiatów świadczenia będą realizowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie).
Wniosek – podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+” – będzie można składać już od 1 lipca on-line przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną niektórych banków.
Od 1 sierpnia wnioski można złożyć także drogą tradycyjną (papierową). Złożenie wniosku o świadczenie dobry start w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września.
Oprac. na podst.: www.men.gov.pl
Fot.: www.mpips.gov.pl