Przeszło 16,5 mln zł dofinansowania na realizacje zadań drogowych Powiatu Limanowskiego

przebudowany odcinek drogi

Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listy zadań do dofinansowania ze środków Funduszu Dróg Samorządowych w ramach naboru wniosków na 2020 rok. Wsparcie rządowe uzyska 2 297 zadań, w tym 623 powiatowe i 1 674 gminne. Łączna wartość środków FDS przeznaczonych na dofinansowanie realizacji inwestycji w 2020 roku to 3 244 mld zł. Na dofinansowanie zadań gminnych trafi 1 474,3 mld zł, na zadania powiatowe przeznaczonych zostało 1 269,6 mld zł, wartość dofinansowania zadań na drogach obronnych to 500 mln zł. Na liście znajdują się trzy zadania Powiatu Limanowskiego. Na ich realizację Powiat otrzyma dofinansowanie w wysokości 16 594 494.00 zł.

1. Przebudowa drogi powiatowej nr 1616K Mszana Górna – Podłopień: odcinek I w miejscowości Łostówka ; odcinek II w miejscowości Łostówka i Wilczyce.

Zakres prac będzie obejmować: wykonanie chodnika, nowej nawierzchni jezdni z poszerzeniem do 6,0mb na łącznej długości 6,6 km, wykonanie wzmocnienia, oświetlenia ulicznego – teren Łostówki, odwodnienia, oznakowania, przejść dla pieszych. Szacunkowa wartość zadania:  22 ,7 mln zł. Realizacja w partnerstwie z Gmina Mszana Dolna i Dobra. Planowane finansowanie i wykonawstwo lata  2020-2022 .

2. Przebudowa drogi powiatowej nr 15-79K Siekierczyna-Naszacowice w miejscowości Przyszowa (od mostu osiedle Berdychów do istniejącego chodnika w miejscowości Przyszowa.

Wykonanie nowej nawierzchni jezdni na łącznej długości 2,2 km, chodnika, odwodnienia i oznakowania. Szacunkowa wartość zadania: 6,6 mln zł. Realizacja w partnerstwie z Gminą Łukowica. Planowane finansowanie i wykonanie  2020/2021.

3. „Remont drogi powiatowej nr 1609K Limanowa – Kamienica w miejscowości Stara Wieś, Roztoka.

Remont nawierzchni drogi wraz z likwidacją miejscowych przełomów, zapadnięć, wzmocnienie budowa poboczy i zatoki autobusowej na odcinku 3,577 km. Szacunkowa wartość zadania: 3,2. mln zł. Planowane finansowanie i wykonanie – 2020r.

– Obecnie jesteśmy na etapie prowadzenia postępowań przetargowych na wyłonienie wykonawców inwestycji – informuje Starosta Limanowski Mieczysław Uryga. – Jestem przekonany, że realizacja tych zadań wpłynie na usprawnienie komunikacji oraz poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. – dodaje starosta.

Mapa inwestycji

Warto wspomnieć, że Powiat Limanowski aktualnie realizuje trzy zadania związane z odcinkową przebudowie dróg powiatowych. Ich realizacja jest możliwa dzięki pozyskanemu w 2019 r. dofinansowaniu w wysokości 9,6 mln zł z budżetu państwa w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Finansowanie inwestycji odbywa się przy partycypacji 50% kosztów kwalifikowanych  z budżetu państwa. Pozostała kwota pokryta będzie przez Powiat Limanowski, Gminę Mszana Dolna oraz Gminę Dobra.

1. Pierwsze zadanie realizowane jest w partnerstwie z Gminą Mszana Dolna i polega na przebudowie drogi powiatowej w miejscowości Mszana Górna/Łętowe. Remontowi poddany jest prawie 3 km odcinek drogi, na którym wykonany będzie chodnik i oświetlenie drogowe. Koszt zadania to przeszło 5,5 mln zł, z czego połowę kosztów pochodzić będzie z FDS 2,1 mln zł z budżetu powiatu a 674 tyś zł pokryje Gmina Mszana Dolna. Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe JANDA z Łostówki. Na obecnym etapie wykonywane są prace związane z poszerzeniem jezdni, wymianą podbudowy nawierzchni bitumicznej (likwidacja za-padnięć i przełomów jezdni), wykonaniem kanalizacji deszczowej oraz rozpoczęto roboty chodnikowe (układania krawężników oraz obrzeży).

2. Kolejnym zadaniem realizowanym w tym roku jest remont drogi powiatowej w miejscowości Słopnice/Zalesie. Przeszło 8 milionowa inwestycja obejmować będzie położenie nawierzchni jezdni asfaltowej na odcinku 6,9 km, poboczy gruntowych, chodników, nawierzchni zjazdów, renowację odwodnienia, remont zabezpieczeń korpusu drogi budowlami siatkowo-kamiennymi, remont oraz uzupełnienie barier energochłonnych. Wartość zadania to 8,1 mln zł. Finansowanie 50/50 z budżetu państwa i Powiatu Limanowskiego. Na obecnym etapie wykonywane są prace związane z zabezpieczeniem korpusu drogowego, poszerzeniem jezdni, wymianą podbudowy nawierzchni bitumicznej (likwidacja zapadnięć i przełomów jezdni), wykonaniem kanalizacji deszczowej.

3. Przebudową objęty jest również odcinek drogi powiatowej Skrzydlna-Wilkowisko w miejscowości Stróża(od Kościoła do cmentarza parafialnego). Zadanie realizowane jest w partnerstwie z Gminą Dobra. Zakres prac obejmuje wykonanie nowej nawierzchni bitumicznej na odcinku 784,5 mb, chodnika wraz z oświetleniem ulicznym oraz wykonanie placu parkingowego koło kościoła. Koszt zadania to 1,8 mln zł. Finansowanie w partnerstwie z Gminą Dobra. Na obecnym etapie wykonywane są prace związane z poszerzeniem jezdni, wykonaniem kanalizacji deszczowej oraz rozpoczęto roboty chodnikowe (układania krawężników oraz obrzeży).