Starostwo Powiatowe w Limanowej
34-600 Limanowa

Questy turystyczne w aplikacji mobilnej Powiatu Limanowskiego i Dolnego Kubinu

Plakat z napisem Turystyka

Questing to jeden ze sposobów prezentacji, udostępniania oraz interpretacji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Polega na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, rozwiązując zagadki zawarte w wierszowanych wskazówkach. Questy w aplikacjach mobilnych są dla mieszkańców oraz turystów formą edukacji i rozrywki, a dla miejsc w Powiecie Limanowskim dodatkową formą promocji.

plakat z napisem turystyka

Dzięki połączeniu zwiedzania z elementami gry terenowej budujemy promocję miejsca poprzez zaangażowanie oraz urozmaicamy pobyt dając dodatkową moc zabawy, szczególnie rodzinom z dziećmi. Aplikacja działa w oparciu o mechanizm GPS więc podczas zwiedzania użytkownicy odpowiadają na pytania dotyczące konkretnej lokacji przy której się znajdują. Za udzielenie prawidłowej odpowiedzi otrzymują punkty. Dzięki nim mogą zdobywać pieczęcie lub wymienić punkty na nagrody np. zniżki w wybranych punktach.

W ramach projektu „Cyfrowe dziedzictwo Powiatu Limanowskiego i Dolnego Kubina” powstały 4 międzynarodowe questy turystyczne – dwa w Powiecie Limanowskim (1 w mieście Limanowa i 1 w mieście Mszana Dolna) oraz dwa w Dolnym Kubinie.

W aplikacji mobilnej są dostępne następujące questy:

Quest nr 1 Droga słowem znaczona
– długość trasy 1km – czas przejścia 1 h (Miejsce – Dolny Kubin)
Quest prowadzi po miejscach pamięci w Dolnym Kubinie, w których żyli i tworzyli znani orawscy poeci, językoznawcy i osoby ze świadomością narodową.
Autorzy questu: Jan Bencur, L’ubica Chmelikova, Matus Janidzarlveta Klucikova, Zuzana Kuśnierikova, Martin Maretta, Martina Srokova, Jana Svitkova.

Quest nr 2 Śladami przeszłości ku skarbom
– długość trasy 1km – czas przejścia 1 h 30 min (Miejsce – Dolny Kubin)
Quest opowiada wiele historii Dolnego Kubina i prowadzi po interesujących zabytkach miasta

Quest nr 3 Limanowa w obiektywie Klementyny – długość trasy 2 km – czas przejścia 2,5 h (Miejsce – Limanowa)
Quest odwołuje się do ponad 450-letniej historii Limanowej i prezentuje ważne miejsca oraz ludzi związanych z Limanową. Koncentruje się na wydarzeniach z ostatnich trzech wieków.
Autorzy questu: Paulina Bukowiec, Małgorzata Giza, Izabela Kobiela, Monika Rybka, Andrzej Ryś, Marcin Tylka, Karol Wojtas, Joanna Zawada

Quest nr 4 Spacer z pompą – długość trasy 1 km – czas przejścia 1 h (Miejsce – Mszana Dolna)
Quest prowadzi po najciekawszych zakątkach miasta i opowiada jego historię
Autorzy Questu: Leszek Aksamit, Agnieszka Franczak, Agnieszka Józefiak – Lewandowska, Izabela Kobiela, Maria Mrózek, Jan Stożek.

zdjęcie opis aplikacji

Questy są zintegrowane z aplikacją mobilną pn. „Turystyka Powiatu Limanowskiego i Dolnego Kubinu”, która można pobrać na telefony oparte o system Androidhttps://play.google.com/store/apps/details?id=pl.threestep.DKiL oraz na system iOS https://itunes.apple.com/us/app/powiat-limanowski-dolny-kubin/id1317698474?mt=8

logo Interreglogo Euroregion TatryHerb Powiatu Limanowskiego Herb Dolnego Kubina