Regionalny Zespól „Dolina Słomki” ze Stronia świętował swoje dziesięciolecie

Grupowe zdjęcie Zespołu Dolina Słomki

9 czerwca Regionalny Zespół „Dolina Słomki” obchodził jubileusz dziesięciolecia. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Kaplicy w Stroniu, następnie wszyscy uczestnicy spotkania udali się na plac remizy OSP, gdzie odbył się jubileuszowy koncert. W imieniu Zarządu Powiatu Limanowskiego w obchodach uczestniczył Wicestarosta Limanowski Mieczysław Uryga.

Jubileuszowa Msza święta  Regionalny Zespół podczas występu

Podczas jubileuszowego spotkania Wicestarosta Limanowski Mieczysław Uryga wraz z Józefem Pietrzakiem Radnym Powiatu Limanowskiego w imieniu własnym, a także Starosty Jana Puchały oraz Zarządu i Rady Powiatu Limanowskiego złożyli życzenia : „Od dziesięciu lat Zespół prężnie działa na terenie naszego Powiatu, przyczyniając się do pielęgnowania tradycji i kultury regionu. Dodatkowo członkowie zespołu chętnie angażują się w liczne występy, konkursy i przeglądy regionalne, zdobywając miejsca na podium, czym przyczyniają się do promowania nie tylko Gminy Łukowica, ale również całego Powiatu Limanowskiego w kraju i poza granicami.Wszystkim Członkom Zespołu, składamy serdeczne życzenia, by kolejne lata przynosiły same sukcesy, kreatywne pomysły,nowe doświadczenia oraz owocne wyniki pracy będące satysfakcją i motywacją do dalszego działania.”

Wicestarosta Limanowski Mieczysław Urga wraz z Radnym Powiatowym Józefem Pietrzakiem  Wicestarosta Limanowski Mieczysław Urga wraz z Radnym Powiatowym Józefem Pietrzakiem

Regionalny Zespół „Dolina Słomki ” powstał w 2007 roku z inicjatywy Joanny i Romana Liszka. Pierwszym instruktorem Zespołu był Wojciech Bogucki. Po nim instruktorem została pani Elżbieta Sroka. Zespół kultywuje Tradycje Lachów Sądeckich. Organizacyjnie zespół wspiera Krystyna Wilczyńska.

Ze względów organizacyjnych został podzielony na 4 grupy: od 3-8 lat, od 9-13 lat, od 14-16 lat i od 17 wzwyż. Od 2015 roku działa w nim również grupa starostów, która skupia 6 par dorosłych, żonatych członków.

W programie Zespołu znajdują się tradycyjne tańce Lachów Sądeckich dostosowane do grup wiekowych. Najmłodsze dzieci skupiają się na dawnych zabawach i prostych tańcach, starsza grupa prezentuje bardziej zaawansowane tańce jak kowol, szewc, szarpok. Najstarsze grupy wykonują polki, krakowiaki, tramelki i walce. Podobne tańce, wykonują również starości.

Zespół uświetnia festyny i uroczystości, przede wszystkim na terenie gminy, jednak ma na swoim koncie wiele wyjazdów do sąsiednich miejscowości, a nawet za granice.

Regionalny Zespół „Dolina Słomki”, poprzez ukazywanie dawnych tradycji, zwyczajów a także tańców, zabaw i strojów, kultywuje wypieraną przez kulturę masową, rodzinną Kulturę i Sztukę ludową. Jest to ważne, ponieważ kraj bez kultury, tradycji czy historii, nie może w pełni funkcjonować i zatraca poczucie własnej wartości.

Zapraszamy do galerii na FACEBOOKU

Źródło: sadeczanin.info, foto. Regionalny Zespół Dolina Słomki