Rocznica zrzutu alianckiego na wzgórzu Dzielec

plakat dot. wydarzenia historycznego

10 lipca 2022 r.  na wzgórzu Dzielec w gminie Słopnice odbędzie się tradycyjna rekonstrukcja historyczna w 78. Rocznicę zrzutów alianckich dla Armii Krajowej. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Partnerem projektu jest Województwo Małopolskie.

Poniżej zapraszamy na szczegółowy program inscenizacji:

11:15 – zbiórka na parkingu pod kościołem w Słopnicach Górnych. Wyjście ścieżką edukacyjno- historyczną im. kpt. Juliana Krzewickiego ps. „Filip” na zrzutowisko „Sójka” na Dzielcu. Otwarcie wystawy „Armia Krajowa z miłości do Polski”.

11:45 – przywitanie zaproszonych gości. Upamiętnienie poległych lotników alianckich oraz żołnierzy 1 PSP AK: minuta ciszy, złożenie wiązanek przed obeliskiem upamiętniających lotników alianckich, krótka historia zrzutowiska „Sójka”.

– Przelot samolotów z Aeroklubu Podhalańskiego Łososina Dolna.

– Prezentacja Grupy Rekonstrukcji Historycznej – Projekt Historyczny Marusia.

– „Powroty Cichociemnych” – zrzut desantu skoczków spadochronowych (samolot AN-2 „Wiedeńczyk”).

– Przelot samolotu C-295 M CASA.

– Wręczenie podziękowań i certyfikatów.

– Słodka niespodzianka dla najmłodszych (zrzut cukierków).

– Prezentacja wyrobów artystycznych o tematyce lotniczej (stoisko artysty – malarza Roberta Firszta), gier edukacyjnych (stoisko Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie), wyposażenia i uzbrojenia wojsk powietrzno-desantowych, lotnictwa wojskowego, żołnierza polskiego z września 1939 roku, historii polskiego lotnictwa (Stowarzyszenie GRH „ Południe” Polscy Spadochroniarze Wojskowi, Stowarzyszenia im. 16 Pułku Piechoty, 8. Baza Lotnictwa Transportowego – Balice, Muzeum Lotnictwa Polskiego), stoisko fundacji „Wiedeńczyk” oraz Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Odział Krakowski.

16:30 – podsumowanie imprezy, poczęstunek, zakończenie.

Organizatorzy zapraszają także do śledzenia  strony Inscenizacja Historyczna w 78. rocznicę zrzutów alianckich dla Armii Krajowej na portalu facebook gdzie można znaleźć mnóstwo ciekawostek oraz informacji dotyczących tegorocznych jak i organizowanych w poprzednich latach obchodów zrzutów na wzgórzu Dzielec.

Zapraszamy do udziału!

źr.: Gmina Słopnice