Rozpoczęła się 6. edycja Budżetu Obywatelskiego Województwa małopolskiego

Masz ciekawy pomysł na co wydać publiczne pieniądze, by dobrze służyły mieszkańcom regionu? Zgłoś swój projekt do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. To łatwiejsze niż myślisz, liczy się przede wszystkim kreatywność i odrobina chęci. Jeśli Twój projekt wygra głosowanie to Urząd Marszałkowski zrealizuje to zadanie lub powierzy jego wykonanie organizacji pozarządowej.

Rozpoczęła się 6, edycja Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. W dniach od 1 do 30 września br. Małopolanie będą mogli zgłaszać własne propozycje zadań, które następnie poddane zostaną głosowaniu mieszkańców, a zwycięskie – przekazane do realizacji.

W tym roku na realizację Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego przeznaczono aż 14 mln zł – czyli o 2 mln zł więcej niż przed rokiem. Zwiększone środki umożliwią zrealizowanie większej ilości zadań niż w ubiegłych latach.

Pomysły inwestycji i inicjatyw mogą mieć zasięg regionalny bądź ogólnowojewódzki. Te pierwsze można zgłaszać zgodnie z podziałem Małopolski na cztery regiony: Krakowski Obszar Metropolitarny (obejmujący m. Kraków oraz powiaty: krakowski, olkuski, miechowski), Region Małopolska Południowa (obejmujący m. Nowy Sącz oraz powiaty: nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki, gorlicki), Region Tarnowski (obejmujący m. Tarnów oraz powiaty: dąbrowski, tarnowski, brzeski, bocheński, proszowicki, wielicki) oraz Region Małopolska Zachodnia (obejmujący m. Oświęcim oraz powiaty: suski, myślenicki, wadowicki, chrzanowski, oświęcimski).

Nowością w tej edycji jest możliwość zgłoszenia zadania ogólnowojewódzkiego. Takie zadanie będzie mogło mieć charakter inwestycyjny, a wartością sięgać nawet miliona złotych.

Aby zgłosić zadanie do 6. edycji Budżetu Obywatelskiego należy uzupełnić elektroniczny formularz, który następnie trzeba wydrukować i złożyć do Urzędu wraz z listą poparcia, która musi zawierać
30 podpisów innych mieszkańców.

Formularz można dostarczyć: osobiście, listownie lub elektronicznie przez ePUAP. Są przyjmowane również w siedzibie urzędu w Krakowie, ale także w Agendach Urzędu w Oświęcimiu, Tarnowie, Nowym Sączu, Nowym Targu, Miechowie oraz w Zakopanem.

W związku ze zmianami w regulaminie Budżetu Obywatelskiego, w tej edycji mieszkańcy Małopolski będą mogli oddać 2 głosy. Jeden głos na zadanie o zasięgu ogólnowojewódzkim, drugi głos na zadanie regionalne. Sposób głosowania pozostaje niezmienny: papierowo, elektronicznie, osobiście do Urzędu bądź w Agendach.

Od 15 maja do 16 czerwca 2023 Małopolanie będą mogli zagłosować na pomysły, które zostały pozytywnie ocenione przez departamenty merytoryczne urzędu (ocena formalna, prawna i możliwości realizacji).

Zwycięską listę ogłosimy do 29 września 2023 roku. Realizacja zadań wybranych przez mieszkańców w głosowaniu będzie możliwa od 1 stycznia 2024 roku.

Budżet obywatelski pozwala mieszkańcom Województwa decydować, o tym na co wydać publiczne pieniądze. W ramach tego projektu, Małopolanie mogą kształtować najbliższe otoczenie, określać potrzeby i wskazywać, co jest dla nich szczególnie ważne. Mogą nie tylko wybierać zadania, które mają być zrealizowane, ale sami zostać ich autorami – dzięki czemu mają realny wpływ na swoje otoczenie.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją oraz z regulaminem 6. edycji.

Wyniki poprzedniej edycji BO i zrealizowane zadania dostępne są TUTAJ.

W 6. edycji BO zadania przygotowywane są za pośrednictwem generatora wniosków, który dostępny jest w zakładce „ZGŁOŚ ZADANIE”.

Szczegółowe informacje dotyczące tegorocznej edycji projektu dostępne są na stronie https://bo.malopolska.pl/