Powiat Limanowski

Oficjalny portal

Rozpoczyna się XRUN – cykl biegów górskich

XRUN to cykl biegów górskich rozgrywany w Małopolsce. Każdy z zawodników ma do wyboru dystans klasyczny, bądź dystans mini.
Puchar XRUN składa się z rywalizacji w formule CLASSIC oraz MINI. Każdy może wziąć udział w biegach, aby być klasyfikowanym w rankingu, należy ukończyć minimum 3 biegi pucharowe. Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Limanowski Mieczysław Uryga.

W każdej formule można wziąć udział indywidualnie jak i drużynowo. Występy z drużyną również są wliczane do klasyfikacji indywidualnej.
Dodatkowo umożliwiamy rywalizację pucharową najmłodszym czyli XRUN KIDS.

Rok 2022, to kolejny rok Xrun’owych zmagań. W kalendarzu imprez jest aż 6 nietuzinkowych wydarzeń. Sezon rozpoczyna się w Słopnicach w styczniu, a kończy Wielkim Finałem w Kasinie Wielkiej na Śnieżnicy.

W czerwcu odbędzie się Festiwal Biegów Górskich w Limanowej, gdzie oprócz rywalizacji pucharowej odbędą się biegi ultra, a także liczne koncerty i prelekcje.
Formuła Wielkiego Finału odbędzie się podczas imprezy XRUN Biała Dama w Kasinie Wielkiej na Śnieżnicy. Zawodnicy zakwalifikowani do Wielkiego Finału rywalizują w dwóch biegach. Bieg wertykalny na Śnieżnicę – ok 1,3 km, a także bieg główny (w przypadku XRUN Classic – 19 km, a w przypadku XRUN Mini – 11 km).
Osoby zakwalifikowane do Wielkiego Finału otrzymują pakiety startowe i wszystkie świadczenia od organizatora.
Osoby, które nie zostaną zakwalifikowane do Wielkiego Finału, mogą wziąć udział w biegu głównym na dystansie 11 km i 19 km, po wcześniejszym zgłoszeniu się poprzez formularz elektroniczny lub w biurze zawodów.

NAJBLIŻSZA IMPREZA XRUN ZŁOTOPIEŃ
XRUN Złotopień to inauguracyjna impreza cyklu XRUN Biegi Górskie. Cykl rozpoczyna się w Słopnicach, miejscowości położonej tuż u podnóża Mogielicy i Łopienia. Miejsce startu usytuowane jest na terenie ośrodka konferencyjnego “Serce Beskidu” przy samym szlaku turystycznym w Słopnicach.
Sezon rozpoczyna się w zimową aurą, gdzie można rywalizować w Pucharze Classic, Mini, a także Kids. Dodatkowymi atrakcjami będzie kulig, dla najmłodszych, a także ognisko.
Jest to pierwsza okazja do skompletowania punktów do Pucharu XRUN CLASSIC, XRUN mini, bądź XRUN KIDS. Przypominamy, aby wziąć udział w Wielkim Finale, trzeba ukończyć minimum 3 biegi danego cyklu.
Trasa classic 26 km, a także mini 16 km ma swój początek i koniec w Słopnicach. Tuż po starcie trasa prowadzi leśną ścieżką na górę Łopień, następnie drogami stokowymi, szlakami turystycznymi i leśnymi ścieżkami.

Trasa to typowy bieg górsko – trailowy. Na półmetku trasy znajduje się szczyt Łopienia, to tam niegdyś zbójnicy przechowywali złoto, ale również tzw. “nibydziad” w dawnych czasach zbierał tutaj kamienie i w magiczny sposób wytapiał z nich złoto.

Starzy górale powiadali, że jeszcze do niedawna podczas wypasu owiec, kóz czy krów, gdy któreś ze zwierząt uderzyło mocniej kopytem w ziemię, i kamienie odkrywały się gródki złota.Ostatnie kilometry, prowadzą drogą powiatow. Kto wie, może to właśnie Ty wrócisz ze skarbem do domu? Trasę może pokonać każdy, w przypadku gorszych warunków atmosferycznych zalecamy buty z agresywnym bieżnikiem.

Trasy są oznaczone przez organizatora taśmami z logiem cyklu biegów górskich XRUN, a także strzałkami w newralgicznych punktach z logiem organizatora.

Linki:
FB XRUN – Biegi Górskie | Facebook
www XRUN – Biegi Górskie | (nietuzinkowebiegi.pl)
Insta XRUN (@xrun_biegigorskie) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

Fot.D.Boroń

2023-12-11 17:30:25, „Starostwo Powiatowe w Limanowej", „powiat.limanowa.pl”

ul. Józefa Marka 9
34-600 Limanowa