Rozstrzygnięto konkurs historyczny Znaj – Znak

Młodzież wraz z opiekunami i Panią Dyrektor podczas konkursu

W Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku 6 marca odbyła się IV edycja konkursu historycznego „Znaj-Znak”. Patronat nad konkursem sprawował Starosta Limanowski Jan Puchała oraz Krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

W konkursie wzięło udział 32 gimnazjalistów z Limanowej, Dobrej, Piekiełka, Tymbarku, Pisarzowej, Jurkowa i Mszany Górnej. Konkurs odbył się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Jury konkursu pracowali: Ewa Skrzekut – Kierownik Biblioteki Publicznej w Tymbarku,  Paulina Ablewicz – Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Limanowej i  Dariusz Gorajczyk – pracownik Krakowskiego Oddziału IPN.

Konkurs odbywał sie w oparciu o grę edukacyjną IPN – „Znaj-znak” i przebiegał w trzech turach.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Patrycja Bożek – Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Górnej

II miejsce – Monika Bolisęga –  Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Górnej

III miejsce  – Paulina Juszczak – Szkoła Podstawowa w Tymbarku

Wyróżnienie – Ewa Kumórkiewicz – Szkoła Podstawowa w Tymbarku

Po konkursie uczniowie wzięli udział w turnieju strzeleckim i pokazie ratownictwa medycznego. Z zasadami udzielania pierwszej pomocy zapoznali gimnazjalistów uczniowie Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku : Paweł Mamala i Kacper Gromala – zaangażowani w działalność Stowarzyszenia Maltańskiej Służby Medycznej. Nad przebiegiem turnieju strzeleckiego czuwał  płk Jan Dominik – nauczyciel przysposobienia wojskowego razem z uczniami klas 3C i 2C.

Wyniki turnieju strzeleckiego:

I miejsce – Bartłomiej Sułkowski – Szkoła Podstawowa nr 3 w Limanowej

II miejsce – Kinga Kapturkiewicz – Niepubliczne Gimnazjum w Piekiełku

III miejsce – Jakub Zasadni – Szkoła Podstawowa nr 1 w Mszanie Górnej

Uczniowie i ich opiekunowie mieli także okazję wysłuchać bardzo interesującego wykładu pana Dariusza Gorajczyka  na temat ks. Władysława Gurgacza –  kapelana żołnierzy podziemia niepodległościowego na Sądecczyźnie.

Fundatorzy nagród: Starostwo Powiatowe w Limanowej, Krakowski Oddział IPN, Rada Rodziców Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku.

Nad przebiegiem konkursu czuwali uczniowie klas wojskowych i policyjnych.

Źródło fot: ZS im. KEN w Tymbarku