Rząd wprowadza “pakiet alertowy obostrzeń”

Od 1 grudnia 2021 roku w całym kraju obowiązywać będzie pakiet alertowy związany z panującą pandemią koronawirusa.

Pakiet alertowy obostrzeń ma dwa elementy. Pierwszy dotyczy uszczelnienia granic. Podążając za rekomendacją Europejskiej Agencji ds. Kontroli Zakażeń ECDC) wydany został zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich (Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe), które są uznane za kraje szczególnego ryzyka. Osoby wracające z tych krajów, niezależnie jaką drogą, będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni. Nie ma możliwości zwolnienia testem z takiej kwarantanny.

Kolejnym elementem jest zmiana zasad dla podróżujących do Polski z krajów non-Schengen. Wydłużona zostaje kwarantanna do 14 dni, a zwolnienie z kwarantanny może być od ósmego dnia po wykonaniu testu PCR.

Zmniejszone zostają limity z 75 proc. do 50 proc. zapełnienia w gastronomii, hotelach, kulturze, kościołach, obiektach sportowych. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w tych limitach.

Zmniejszony będzie limit ze 150 do 100 osób dla imprez typu wesela, komunie, dyskoteki. W imprezach sportowych z 500 do 250. Ostatnia ważna zmiana – w punktach typu siłownia, strefa fitness, targi, konferencje, muzea podnosimy limit do 1 osoby na 15 m kw.

Aktualne informacje i zalecenia można śledzić na stronie www.gov.pl/koronawirus.

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content