Sesja absolutoryjna i głosowanie nad wotum zaufania dla Zarządu Powiatu

XI Sesjia Rady Powiatu Limanowskiego - informacja

Za nami jedna z najważniejszych Sesji Rady Powiatu Limanowskiego. Udzielenie absolutorium i votum zaufania dla zarządu, nieograniczona czasowo dyskusja nad raportem o stanie powiatu, zatwierdzenie Strategii, a także tematy bieżące związane z działalnością Zarządu i Rady to główne punkty porządku obrad VI Sesji, która odbyła się 14 czerwca w Starostwie Powiatowym w Limanowej.

Rada Powiatu Limanowskiego jednogłośnie udzieliła obecnemu Zarządowi Powiatu Limanowskiego wotum zaufania. W związku z nowelizacją w 2018 r. przepisów, które wprowadziły m.in. nowy obowiązek, aby co roku do 31 maja organ władzy wykonawczej przedstawił radzie raport, w którym podsumuje swoją działalność w poprzednim roku. Głosownie nad wotum poprzedzone zostało przedstawieniem poszczególnych obrębów działania powiatu limanowskiego w 2018 roku oraz burzliwą debatą. Jak podkreśliła Przewodnicząca Rady Powiatu – w debacie podczas sesji mieli możliwość zabrania głosu mieszkańcy powiatu, jednak w wymaganym terminie, tj. do 13 czerwca nie wpłynęło żadne zgłoszenie od mieszkańców o zabranie głosu.

Jednym z najważniejszych punktów zwołanej sesji było podjęcie uchwały o udzieleniu absolutorium – jednego z najistotniejszych ustawowych środków kontroli Rady nad działalnością Zarządu Powiatu Limanowskiego. Nie bez powodu wybór daty sesji padł przed końcem miesiąca, bowiem według Ustawy o finansach publicznych nie później niż dnia 30 czerwca roku następującego po roku budżetowym, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmuje uchwałę w sprawie absolutorium dla Zarządu. Radni Powiatowi po zapoznaniu się z sprawozdaniem budżetowym za rok 2018, jednogłośnie przegłosowali uchwałę, udzielając tym samym absolutorium Zarządowi, w składzie: Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Wicestarosta Agata Zięba, Członkowie Zarządu: Wojciech Włodarczyk, Czesław Kawalec i Józef Jaworski.

Dziękuję Radnym za podjęciem tej jakże ważnej uchwały. Dziękuję również Pani Skarbnik i całemu Wydziałowi Finansowemu oraz wszystkim tym osobom, które w naszym imieniu i za naszym przyzwoleniem budżet realizują – zwrócił się do obecnych na sali, Starosta Limanowski Mieczysław Uryga.

Przełomowym punktem podczas sesji było podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Powiatu Limanowskiego na lata 2019-2025. Uchwała ta została jednogłośnie przyjęta przez wszystkich Radnych.

To historyczna sesja obecnej kadencji –  podkreśliła Przewodnicząca Rady Powiatu. – Jednocześnie zamykamy za sobą rok 2018 i zarządzanie poprzedników oraz otwieramy nowy etap uchwalając nową Strategię Rozwoju Powiatu na lata 2019-2025. Od pomysłu minęły prawie 2 lata, ale ten długi okres pozwolił na partycypacyjny model tworzenia strategii. W trakcie prac odbyło się wiele warsztatów i konsultacji, w których brali udział mieszkańcy całego powiatu w tym przedstawiciele organizacji, instytucji, młodzież ze szkół. Każdy zainteresowany miał szansę włączyć się w proces tworzenia. Ostatecznie Rada Powiatu Limanowskiego w dniu 14.06.2019r. uchwaliła Strategię Rozwoju Powiatu Limanowskiego na lata 2019-2025, w której misją władz samorządowych Powiatu Limanowskiego jest urzeczywistnianie wizji rozwoju powiatu, dzięki nowoczesnemu i partnerskiemu zarządzaniu włączającemu w te procesu mieszkańców, przy wykorzystaniu zasobów i szans, jakie stwarza potencjał kulturowy, środowiskowy, rolniczy i gospodarczy powiatu – mówiła Przewodnicząca.

Starosta złożył podziękowania wszystkim zaangażowanym w prace nad tworzeniem strategii, w sposób szczególny dziękując Przewodniczącej Powiatu, która była prekursorem i motorem napędzającym do tego, aby strategia ta była właściwie i na czas  przygotowana.

Podczas sesji absolutoryjnej Radni zatwierdzili również roczne sprawozdanie finansowe Szpitala Powiatowego w Limanowej im. Miłosierdzia Bożego za rok 2018, a także podjęli uchwały dotyczące udzielenia dotacji dla limanowskiego szpitala oraz o  nawiązaniu współpracy partnerskiej z Powiatem Polkowickim.

Retransmisję z Sesji można obejrzeć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej w zakładce RADA.

GALERIA VI SESJI RADY POWIATU LIMANOWSKIEGO