Spotkanie Małopolskiej Rady ds. Społeczeństwa Informatycznego w Krakowie

Obrady Małopolskiej Małopolska Rady ds. Społeczeństwa Informatycznego - podczas prezentacji
11 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie odbyło się spotkanie Małopolskiej Rady ds. Społeczeństwa Informatycznego. Główny temat obrad dotyczył przeglądu najważniejszych projektów informatycznych, realizowanych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.  Spotkanie poprowadził profesor dr hab. inż. Andrzej Pach – wiceprzewodniczący rady.

Do omówienia wybrano po siedem projektów – najbardziej innowacyjnych i najważniejszych dla rozwoju cyfrowego Małopolski, z obu perspektyw finansowych Unii Europejskiej. Ich prezentacja potwierdziła, ze wsparcie dla informatyzacji w Małopolsce ma charakter ciągły i rozwój regionu w tym obszarze jest ważny dla władz regionu. W ramach MRPO 2007-2013 alokacja na działanie 1.2 Rozwój społeczeństwa informacyjnego wyniosła 66 737 953 euro, natomiast w obecnej perspektywie alokacja na działanie 2.1 E-administracja i otwarte zasoby cyfrowe to 140 000 000 euro
Wśród omówionych projektów znalazły się:
• Modernizacja ACK CYFRONET AGH – etap I
• Budowa zintegrowanych systemów informatycznych do zarządzania i monitoringu satelitarnego w Małopolsce
• Zintegrowany System Sterowania Ruchem w Małopolsce
• Małopolska Karta Aglomeracyjna – system zarządzania transportem zbiorowym w Województwie Małopolskim
• Wirtualne Muzea Małopolski
• Małopolska Chmura Edukacyjna – projekt pilotażowy
• Małopolski System Informacji Medycznej – projekt pilotażowy
• Centrum Usług Wspólnych
• Na straży danych – cyfryzacja procesów realizowanych w jednostkach PSP województwa małopolskiego wraz z budową systemu bezpieczeństwa danych
• Regionalny System Cyfrowych Rejestrów Geodezyjnych (komponent regionalny)
• Projekty konkursowe w ramach regionalnego systemu cyfrowych rejestrów geodezyjnych (komponent lokalny)
• Wirtualna Małopolska
• Małopolska Chmura Edukacyjna
• Małopolski System Informacji Medycznej (MSIM)
Dodatkowy czas poświęcono na omówienie projektu Małopolski System Informacji Medycznej, zarówno jego pilotażowi jak i obecnej realizacji. Projekt, który obecnie obejmuje trzy małopolskie szpitale i zapewnia możliwość rejestracji do poradni przez internet, wkrótce zapewni dostęp do 38 placówek medycznych w województwie. W przyszłości planowany jest dalszy rozwój systemu.
Dyskusja o możliwościach współpracy systemów zrealizowanych ze środków europejskich z obecnymi na rynku programami, aplikacjami zakończyła posiedzenie.

źródło: małopolska.pl