Starostwo Powiatowe w Limanowej
34-600 Limanowa

Strażacy Ochotnicy odebrali sprzęt ratunkowy z rąk Ministra Ziobry

WEszscy zebranie strażacy wraz z Ministrem Sprawiedliwości

31 stycznia w Rabce – Zdroju Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro spotkał się ze strażakami – ochotnikami.

Powodem wizyty Ministra w Małopolsce było przekazanie Ochotniczym Strażom Pożarnym z  terenu Województwa Małopolskiego (w tym z terenu powiatu limanowskiego) sprzętu zakupionego w ramach Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest właśnie Minister Sprawiedliwości. To realna pomoc dla ofiar wypadków. Dlatego Minister Sprawiedliwości postanowił objąć programem Ochotnicze Straże Pożarne w całej Polsce. Bo to właśnie strażacy z OSP często są pierwsi na miejscu wypadków drogowych i to od ich natychmiastowej pomocy zależy życie ofiar. Niosą pomoc z wielkim oddaniem, a często z narażeniem własnego życia.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas przemówienia

W uroczystości udział wzięli  m.in. Podsekretarz Stanu w MS Michał Woś, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie, Poseł na Sejm RP Edward Siarka. Wójt Gminy Mszana Dolna i zarazem Prezes Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Mszanie Dolnej Bolesław Żaba oraz przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych w Łętowem i Mszanie Górnej. Właśnie te jednostki otrzymały sprzęt – zestawy ratownicze PSP R 1 – w ramach realizowanego przez Gminę Mszana Dolna zadania z Funduszu Sprawiedliwości – Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w zakresie Wsparcia i rozwoju systemu instytucjonalnego pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom oraz realizacji przez jednostki sektora finansów publicznych zadań ustawowych związanych z ochroną interesów osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz likwidacją skutków pokrzywdzenia przestępstwem (Program I, Priorytet IIIB).

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas przemówienia  Zdjęcie sprzętku który został przekazany strażakom ochotnikom

Uroczystości przekazania sprzętu dla strażaków towarzyszyły prezentacja sprzętu strażackiego, pokaz pracy strażaków –  próby gaszenia pożaru,  udzielania pierwszej pomocy,  i koncerty orkiestr.