Światowy Dzień Uchodźcy

Plakat dot. Światowego Dnia Uchodzcy

20 czerwca.  Dziś w kalendarzu Światowy Dzień Uchodźcy i Migranta. Święto to, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ ma w tym roku jeszcze bardziej doniosły kontekst w związku z toczącą się nadal wojną za naszą wschodnią granicą. Polska już od samego początku konfliktu udzielała schronienia obywatelom atakowanej Ukrainy a Polacy, także mieszkańcy powiatu limanowskiego nadal pomagają uchodźcom wojennym dając dowód swojej wrażliwości na dramat i cierpienie innych.

Ogólnoświatowy Problem uchodźctwa od wieków dotyka jednak wielu osób, rodzin i grup, które najczęściej z powodu wojny, prześladowań lub ciężkiej sytuacji ekonomicznej muszą opuścić swoje ojczyzny, by ocalić życie.

Dzisiejsze święto obchodzone od 2000 roku daje okazję  by wsłuchać się w ich historie, zachęcając do pomocy zarówno indywidualnej jak i globalnej. Rozwiązanie dramatu uchodźców wymaga współpracy wszystkich ludzi dobrej woli oraz wszystkich państw, długoletnich, systemowych działań, aby każdy, kogo sytuacja zmusiła do opuszczenia swojego domu mógł szczęśliwie do niego wrócić , żyć w nim bezpiecznie i spokojnie.

W tym dniu szczególne podziękowania należą się również tym osobom i organizacjom, którym nie jest obojętny los osób pozostawiających za sobą całe swoje dotychczasowe życie. To oni niestrudzenie niosą pomoc, walcząc o to by prawa każdego człowieka, a zwłaszcza prawo do życia w wolności i bezpiecznego rozwoju były respektowane.

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content