Święto Narodowe i „Polonez dla Niepodległej” na tymbarskim rynku

polonez na tymbarskim rynku

3 maja Gmina Tymbark świętowała 227. rocznicę uchwalenia pierwszej Polskiej Konstytucji. Podczas wydarzenia miały miejsce występy artystyczne dzieci i młodzieży oraz wyczekiwany Tymbarski Polonez dla Niepodległej, w którym wzięli udział m.in. przedstawiciele Powiatu Limanowskiego Starosta Limanowski Jan Puchała i Radny Powiatowy Czesław Kawalec.

Narodowe Święto Trzeciego Maja rozpoczęła uroczysta Msza Święta. Następnie wszyscy zgromadzeni przy akompaniamencie Strażackiej Orkiestry Dętej Tymbarski ton przemaszerowali w uroczystym pochodzie na rynek, gdzie rozpoczęła się oficjalna część obchodów. Tam przyszła kolej na część artystyczną opracowaną przez uczniów wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej w Zawadce. Tematycznie przygotowana scenografia, a także stroje przeniosły uczestników uroczystości do XVIII-wiecznej Polski by poznać okoliczności uchwalenia pierwszej w Europie, drugiej na świecie Konstytucji.

Po części artystycznej nastąpił długo wyczekiwany moment trzeciomajowej uroczystości Tymbarski polonez dla Niepodległej stanowiący symboliczną inaugurację gminnych obchodów 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, którego inicjatorem jest Stanisław Przybylski Prezes OSP Tymbark. Układ taneczny do poloneza przygotowała Pani Barbara Janczy, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Tymbarku. Należy wspomnieć, że finałowy występ poprzedzony została trzema próbami na tymbarskim rynku.

Na koniec rozstrzygnięto konkurs okolicznościowy i przyznano symboliczne upominki, których sponsorami byli: Urząd Gminy w Tymbarku i tymbarska straż. W kategorii najmłodsze pary nagrodzono: Zosię i Weronik Kurek (3 i 8 lat) oraz Anię Stopkę i Maćka Dudę (5 i 6 lat), natomiast w kategorii najstarsza para wyróżniono Państwa Jadwigę i Tadeusza Niezabitowskich. Uczestnikami poloneza z najdalszego zakątka Polski okazała się rodzina Gałązków z Łodzi, natomiast najliczniejszą tańczącą rodziną – rodzina Dziadoniów i Dudów (10 osób).

starosta limanowki podczas obchodo 3 majowych na tymbarskim rynku

źr./zdj.: UG Tymbark