Święto Pieśni, Tańca i Muzyki Ludowej w Szczyrzycu

W dniu 3 czerwca 2018r. w Szczyrzycu odbył się festiwal pn. „Święto Pieśni, Tańca i Muzyki Ludowej”. Uroczystość została zorganizowana przez Stowarzyszenie „Związek Szczyrzycan”, wraz z Gminą Jodłownik i Powiatem Limanowskim. Impreza była realizowana m.in. dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Limanowskiego.

Na scenie Amfiteatru Ziemi Szczyrzyckiej w Pogorzanach koncertowały dziecięce i młodzieżowe zespoły regionalne. Były to:

• Kapela Zespołu „Mali Szczyrzycanie” ze Szczyrzyca,
  • Zespół Regionalny „Mali Szczyrzycanie” ze Szczyrzyca,
  • Zespół Regionalny „Dolina Słomki” ze Stronia,
  • Zespół Regionalny „Małe Lachy” z Nowego Sącza,
  • Zespół Regionalny „Szczyrzycanie” ze Szczyrzyca (grupa młodzieżowa),
  • Zespół Regionalny „Mali Mystkowianie” z Mystkowa (gmina Kamionka Wielka),
  • Zespół Regionalny „Małe Niskowioki” z Niskowej (gmina Chełmiec),
  • Zespół Regionalny „Scurosko Magierecka” ze Szczurowej,
  • Zespół Regionalny „Mali Wilkowicanie” z Wilkowiska.

Celem tej imprezy jest ochrona najcenniejszych tradycji folkloru dziecięcego i młodzieżowego Małopolski, zaszczepienie szacunku i umiłowania kultury ludowej, a także zainteresowanie dzieci i młodzieży tradycyjnym muzykowaniem, śpiewem, zabawami i tańcem ludowym. Ukazanie bogactwa grup i zespołów folklorystycznych działających na terenie województwa małopolskiego, doskonalenie warsztatu artystycznego zespołów. Rozwój tożsamości regionalnej oraz nabycie umiejętności rozpoznawania grup etnograficznych, a także stworzenia okazji do spotkania się członków zespołów i ich instruktorów, danie możliwości wymiany poglądów i zainteresowań.

Oprac. na podst.: www.ziemialimanowska.pl

Związek Szczyrzycan w Szczyrzycu,