Święto Plonów w Gminie Słopnice

Świeto plonów Słopnice 2019

15 sierpnia miał miejsce Święto Plonów Ziemi Słopnickiej. W uroczystości  uczestniczyli przedstawiciele władz Powiatu Limanowskiego: Starosta Powiatu Limanowskiego Mieczysław Uryga  Przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskego Ewa Filipiak oraz radni powiatowi  – Jan Puchała, Grzegorz Wójcik oraz Bolesław Jania.

Tradycyjnie uroczystość rozpoczął uroczysty korowód, który przeszedł z centrum Słopnic Dolnych do kościoła parafialnego pw. św. Jana Pawła II. Korowód współtworzyły delegacje miast partnerskich: austriackiego Giesshübl, słowackich Chlebnic, węgierskich Balkany i Zajta. Zagranicznych gości i mieszkańców Słopnic prowadzili także gospodarze uroczystości oraz delegacje z chlebami z tegorocznych zbiorów, które w tym roku przygotowali mieszkańcy osiedli: Plebańskie, Górne Plebańskie, Dzioł, Chodniki, Koprówinka, – Słopnice Dolne oraz Banachy, Barnasie i Szczepanowo – Słopnice Górne. W korowodzie uczestniczyły również ochotnicze straże pożarne, orkiestra Wiolin, dyrektorzy szkół, radni, sołtysi oraz zaproszeni goście i mieszkańcy Słopnic.

Świeto plonów Słopnice Świeto plonów Słopnice 2019

Po oficjalnym otwarciu Święta Plonów Ziemi Słopnickiej 2019 przez gospodarzy: Wójta Gminy Słopnice – Adama Sołtysa i Starostę Powiatu Limanowskiego – Mieczysława Urygę, nastąpiło wręczenie wójtowi oraz staroście chleba z tegorocznych zbiorów. W trakcie imprezy prezes Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych Janusz Młynarczyk wspólnie z organizatorami wydarzenia wypuścili białe gołębie. Ważnym punktem dożynek było poświęcenie, a po nim symboliczne otwarcie centrum rekreacyjno-sportowego.

Świeto plonów Słopnice 2019 Świeto plonów Słopnice 2019

Po oficjalnej części przyszedł czas na występy zespołów regionalnych m.in.: „Słopniczanie” oraz „Słopnicki Zbyrcok”, który zaprezentował program „Lenobranie”. Nastepnie mieszkańcy mogli posłuchać zespołu ze Śląska – Blue Dragonfly. Wszyscy zebrani mogli również obejrzeć koncert Pawła Gołeckiego, który zaprezentował swoje najpopularniejsze utwory. Ostatnim punktem programu był festyn taneczny przy muzyce disco.

Święto plonów Słopnce   Świeto plonów Słopnice 2019

Przez cały czas trwania imprezy goście i mieszkańcy chętnie odwiedzali stoiska, gdzie można było degustować pyszne potrawy kuchni regionalnej przygotowane i serwowane przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Słopnic, także miód i produkty pszczele przygotowane przez Koło Pszczelarzy w Słopnicach oraz sery owcze serwowane przez państwa Piaskowych ze Słopnic. Mieszkańcy Słopnic podziwiali też trofea Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Również Polski Związek Hodowców Królików Rasowych i Drobiu Ozdobnego zaprezentowali m.in najładniejsze okazy swoich hodowli. Najmłodsi mogli spędzić czas na placu zabaw ze zjeżdżalniami i karuzelą.

Święto Plonów Słopnice

źródło: UG Słopnic