Sytuacja na powiatowym rynku pracy

Logo Urzędu Pracy w Limanowej

W sierpniu 2018 r. w ewidencji osób bezrobotnych figurowały 4183 osoby. W stosunku do lipca b.r. liczba ta spadła o 43 osoby, natomiast w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku była mniejsza o 634 osoby. Większość osób bezrobotnych (87%) stanowiły osoby poprzednio pracujące, zwolnieni z przyczyn zakładu pracy to nieznaczny (6,8%) odsetek zarejestrowanych, 137 osoby bezrobotne posiadały orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, 679 to osoby bezrobotne zarejestrowane po raz pierwszy.

Zdecydowaną większość wśród zarejestrowanych osób bezrobotnych (86,7%) stanowią osoby
w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Do tej kategorii zaliczamy osoby m.inn.:

do 30 r. życia – 1524 osoby,
powyżej 50 r. życia – 801 osób,
posiadające co najmniej jedno dziecko do 6 r. życia – 1066 osób,
niepełnosprawne – 137 osób,
posiadające co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18 r. życia – 7 osób,
długotrwale bezrobotne – 2123 osoby

Tych ostatnich (pozostających w ewidencji osób bezrobotnych powyżej 12 miesięcy w okresie ostatnich dwóch lat) jest najwięcej, stanowią 50,8% ogółu zarejestrowanych. W pierwszej kolejności Urząd kieruje wsparcie właśnie do w/w grup osób bezrobotnych.
Z ogólnej liczby bezrobotnych prawo do zasiłku posiada jedynie 13,5% osób.

Stopa bezrobocia na dzień 31 lipca 2018 r. – według ostatnich danych GUS wyniosła:
– w kraju 5,9% (na tym samym poziomie w stosunku do czerwca 2018 r.)
– w województwie małopolskim 4,8% (na poziomie m-ca czerwca 2018 r. )
– w powiecie limanowskim 7,8 % (wzrost o 0,3% w stosunku do miesiąca poprzedniego).

Rejestracja i wyłączenia z ewidencji bezrobotnych
W sierpniu br. zarejestrowano i zgłoszono do ubezpieczenia zdrowotnego 597 osób tj. o 189 mniej niż
w miesiącu poprzednim, z czego 80,2% to bezrobotni rejestrujący się po raz kolejny.

W omawianym okresie z ewidencji osób bezrobotnych wyłączono w sumie 645 osób. Podobnie jak
w miesiącach poprzednich najczęstszą przyczyną wyłączenia było podjęcie pracy (353 osoby). Warto zwrócić uwagę, że 68,3% to podjęcia pracy niesubsydiowanej tj. niewspieranej środkami Funduszu Pracy. Prace subsydiowane środkami Funduszu Pracy w sierpniu b.r. podjęło 112 osób, w tym:

prace interwencyjne – 47 osób,
roboty publiczne – 3 osoby,
refundacja kosztów zatrudnienia bezrobotnego – 22 osoby,
w ramach bonu na zasiedlenie – 9 osób,
w ramach bonu zatrudnieniowego – 4 osoby,
podjęcie działalności gospodarczej – 26 osób,
w ramach refundacji pracodawcy kosztów wynagrodzenia, nagrody, składek na ubezpieczenie skierowanego bezrobotnego do 30 roku życia –1 osoba,

Ponadto na szkolenie skierowano 39 osób, na staż 47 osób. Spośród osób bezrobotnych wyłączonych
z ewidencji: 88 osób nie potwierdziło gotowości do podjęcia pracy, 50 osób dobrowolnie zrezygnowało ze statusu bezrobotnego, 8 osób odmówiło przyjęcia odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy, 6 osób nabyło prawa emerytalne, rentowe lub prawo do świadczenia przedemerytalnego, 3 osoby osiągnęły wiek emerytalny ,50 osób zostało pozbawionych statusu z innych powodów.

Oferty pracy
W sierpniu b.r. pracodawcy zgłosili w ramach ofert 465 wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. Wśród zgłoszonych wolnych miejsc pracy tylko 9 dotyczyło osób z orzeczoną niepełnosprawnością.

AKTYWNE FORMY PRZECIWDZIAŁANIA BEZROBOCIU
Od początku 2018 roku z aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu /dofinansowywanych ze środków Funduszu Pracy/ skorzystały łącznie 1664 osoby bezrobotne, w tym skierowano do pracy:

264 osoby w ramach prac interwencyjnych,
46 osób w ramach robót publicznych,
229 osób w ramach podjęcia działalności gospodarczej,
143 osoby w ramach refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy,
20 osób w ramach dofinansowania wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego powyżej 50 r. życia,
19 osób w ramach bonu zatrudnieniowego,
70 osób poza miejscem zamieszkania w ramach bonu na zasiedlenie,
79 osób w ramach refundacji pracodawcy kosztów wynagrodzenia, nagrody, składek na ubezpieczenie skierowanego bezrobotnego do 30 roku,

Ponadto skierowano:
397 osób na staż / w tym 2 w ramach bonu stażowego/,
380 osób na szkolenia zawodowe/w tym 1 w ramach bonu szkoleniowego/,
18 osób na prace społecznie-użyteczne.