Szkolenie dot. problematyki osuwisk i ruchów masowych ziemi

szkolenie w starostwie powiatowym

16 listopada br. w starostwie odbyło się szkolenie dla przedstawicieli administracji publicznej z terenu powiatu limanowskiego związane z problematyką związana z osuwiskami oraz terenami zagrożonymi ruchami masowymi ziemi.

Serdecznie witam wszystkie osoby, które w swojej pracy mają styczność z tematyką osuwisk oraz miejscami zagrożonymi ruchami masowymi ziemi. Tego typu szkolenia są potrzebne, ponieważ wszyscy pamiętamy sytuację w Kłodnem z 2010 roku. Aby ponownie do takich zdarzeń nie dopuścić potrzebna jest świadomość jak im przeciwdziałać  –mówił Starosta Limanowski Jan Puchała – Serdecznie witam prelegentów, którzy udzielą Państwu cennych wskazówek.

Starosta Limanowski Jan Puchała

Szkolenie prowadzili pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego –PIB: dr inż. Izabela Laskowicz, dr Tomasz Wojciechowski, dr Ziemowit Zimnal, mgr Paweł Marciniec.

Pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego –PIB: dr inż. Izabela Laskowicz, dr Tomasz Wojciechowski, dr Ziemowit Zimnal, mgr Paweł Marciniec, któprzy prowadzili szkolenie z osuwisk

Podczas szkolenia zostały poruszone zagadnienia dotyczące m.in. Systemu Osłony Przeciwosuwiskowej, zasad dokumentowania ruchów masowych, a także sposobów ograniczania ryzyka osuwisk na etapie planowania przestrzennego. Prelegenci omówili wymagania potrzebne dla dokumentacji geologiczno – inżynierskich na potrzeby zabezpieczania osuwisk finansowanych ze środków publicznych, a także sposoby monitorowania instrumentalnego i nowych metod badania osuwisk.

Na koniec spotkania odbyła się debata dotycząca omawianych oraz innych tematów związanych z problematyką osuwiskową.