Powiat Limanowski

Oficjalny portal

Szpital Powiatowy w Limanowej wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej

W poniedziałek, 21 września do małopolskich szpitali trafiło 10 nowoczesnych, w pełni wyposażonych karetek pogotowia, które zostały zakupione w ramach Pakietu Medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. W sumie do regionu, zgodnie z planem, trafiło 50 nowych ambulansów. Jeden z nich trafił do Szpitala Powiatowego w Limanowej im. Miłosierdzia Bożego i zasili kolumnę transportu sanitarnego.

Ostatnie 10 pojazdów z puli 50 karetek dla małopolskich szpitali – trafiły do: Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, Nowym Sączu, Niepołomicach, Skawinie, Chrzanowie oraz Szpitali w Limanowej, Gorlicach, Oświęcimiu i Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Ich zakup został sfinansowany z Funduszy Europejskich. Koszt zakupu każdego nowoczesnego, w pełni wyposażonego ambulansu to ponad 600 tys. zł. Każdy ambulans zgodnie z wymogami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego zawiera m.in. nosze, krzesełko kardiologiczne, defibrylator, respirator, dodatkowo, karetki mają na pokładzie urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, które są niezwykle pomocne w trakcie akcji resuscytacyjnych.

https://www.malopolska.pl/_cache/news--2020/1700-956/fit/UMWM210920_010.jpg

W uroczystym przekazaniu ambulansów wzięli udział m.in.: wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wicewojewoda Zbigniew Starzec, Jadwiga Wójtowicz – radna województwa małopolskiego, docent Marcin Krzanowski ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Małgorzata Popławska – dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, Marek Maślerz – wicedyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, a także: dyrektor Kazimiera Kunecka reprezentująca Pogotowie Ratunkowe w Tarnowie, p. Bożena Budzik z Pogotowia w Nowym Sączu, dyr. Bogusław Pilch – Pogotowie w Niepołomicach, dyr. Michał Pularek – Pogotowie Ratunkowe w Skawinie, dyr. Artur Baranowski – Szpital Powiatowy w Chrzanowie, dyr. Marcin Radzięta – Szpital Powiatowy w Limanowej, dyr. Marian Świerz – Szpital w Gorlicach, dyr. Edward Piechulek – Szpital Powiatowy w Oświęcimiu.

Wojewoda Łukasz Kmita dziękował za wielki wysiłek i profesjonalizm ratowników oraz wszystkich służb medycznych, których funkcjonowanie ma olbrzymie znaczenie, szczególnie w trudnym czasie epidemii. Wojewoda podkreślił dobrą współpracę, a także zaangażowanie Zarządu Województwa Małopolskiego, w tym wicemarszałka Łukasza Smółki, dzięki którym ten tak nowoczesny i potrzebny sprzęt wzmacnia potencjał małopolskich szpitali i pogotowia.

Przypomnijmy, że limanowska palcówka otrzymała w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej  2 w pełni wyposażone ambulanse. Pierwszy z nich został przekazany 17 sierpnia br.  Ponad to Szpital Powiatowy  w Limanowej w ramach „tarczy” został objęty pakietem medycznym, w ramach którego otrzymał 2 085 445,07 PLN, z czego85 % (1 772 628,31zł) to środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego, a 15%  (312 816,76zł) to środki z Budżetu Państwa. Z pozyskanych środków limanowska placówka zakupiła następujący sprzęt medyczny:

– cyfrowy przyłóżkowy aparat RTG –– (wartość ponad 250 tys zł). Aparat jest już w Szpitalu, po odbiorze przez WSSE w Krakowie będzie dopuszczony do użytkowania.
– wielofunkcyjny aparat USG (z 3 głowicami, wartość blisko 200 tys zł), dostawa aparatu planowana jest na 17 września. Aparat docelowo przeznaczony zostanie na Oddział Chorób Wewnętrznych.
– kolumna endoskopowa z torem  wizyjnym (wartość ponad 400 tys zł.), oczekujemy na dostawę
– bronchofiberoskop z wyposażeniem – w trakcie postępowania przetargowego

https://www.szpitallimanowa.pl/files/pl/IMG-5946.JPG   https://www.szpitallimanowa.pl/files/pl/IMG-5949.JPG

źr. fot. UMWM w Krakowie, szpitallimanowa.pl

2021-09-27 11:43:13, „Starostwo Powiatowe w Limanowej", „powiat.limanowa.pl”

ul. Józefa Marka 9
34-600 Limanowa