Trwają zgłoszenia do programu Małopolski Tele – Anioł

Tele - aniol - logo

Małopolski Tele – Anioł to projekt realizowany przez Samorząd Województwa Małopolskiego wspólnie z Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Europejskim Instytutem Rozwoju  Regionalnego z Suchej Beskidzkiej. Powstał z myślą o osobach starszych, niepełnosprawnych, mających problemy z wykonywaniem codziennych czynności, a głównym celem przedsięwzięcia jest poprawa jakości życia niesamodzielnych mieszkańców Małopolski poprzez realizację działań na rzecz rozwoju usług opiekuńczych i sąsiedzkich w miejscu zamieszkania oraz usług wykorzystujących nowoczesne technologie informacyjno – komunikacyjne.

W ramach projektu w Małopolsce powstało Centrum Teleopieki. Z jego usług korzysta już ponad 3 tysiące osób niesamodzielnych. Każdy z nich otrzymał bezpłatną opaskę bezpieczeństwa, która wyglądem przypomina zegarek, posiada wbudowaną kartę SIM, mikrofon oraz głośnik, co pozwala nie tylko na swobodną rozmowę, lecz także, by za pomocą przycisku SOS w szybki sposób połączyć się z ratownikiem medycznym, który po odebraniu zgłoszenia oceni stopień zagrożenia i udzieli odpowiedniej pomocy lub wsparcia, łączenie z wezwaniem pogotowia ratunkowego. Opaski mają ponadto w obudowie lokalizator GPS, pomagający namierzyć osobę potrzebującą pomocy, a specjalny detektor upadków i czujnik monitorujący tętno, który na bieżąco przesyła informacje do Kadry Centrum Teleopieki.

Projekt oferuje również uczestnikom możliwość skorzystania ze specjalnych usług opiekuńczych, które są świadczone w ich domu – zarówno przez fachowców, jak i w ramach pomocy sąsiedzkiej – poczynając od zabiegów higienicznych, aż po pomoc w załatwieniu urzędowych czynności.

Obecnie trwa rekrutacja  –  w ramach projektu poszukiwani są opiekunowie z terenu całego województwa małopolskiego, którzy chcą poświęcić swój czas i pomóc osobom niesamodzielnym w codziennych czynnościach.Osoby zainteresowane współpracą dzięki bezpłatnemu szkoleniu mogą uzyskać nowe kwalifikacje zawodowe oraz znaleźć zatrudnienie w ramach projektu.

W dalszym ciągu do projektu mogą być zgłaszane osoby wymagające wsparcia i opieki.

Ze szczegółowymi informacjami na temat projektu można zapoznać się na stronie www.malopolska.pl/teleaniol ewentualnie pod numerem telefonu 12/ 61 60 611.

 

Tele - Anioł - plakat informacyjny

źródło: szpitallimanowa.pl

 

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content