Trzeci Rajd Pamięci imienia kpt. Tadeusza Paolone w Tymbarku

12 października br. na trasie Tymbark – Piekiełko – Tymbark odbyła się trzecia odsłona dorocznego Rajdu Pamięci poświęconego postaci kpt. Tadeusza Paolone. Organizatorami tego patriotycznego biegu górskiego byli: Biblioteka Publiczna Gminy Tymbark oraz Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku.

Młodzież biorąca udział w rajdzie odwiedziła na trasie miejsce gdzie mieścił się dawniej  dom rodzinny Paoolonych  (osiedle Talianówka). Po pokonaniu trasy tegorocznego rajdu w Bibliotece dokonano podsumowania, a także wręczono nagrody w konkursie literackim na „Pamiętnik kpt. Paolonego” w którym uczestniczyła  młodzież szkolna. Na zakończenie tego patriotycznego wydarzenia sportowego zaprezentowano film pt. „ Ucieczka z piekła” w ramach projektu „ Pierwsi w Auschwitz” realizowanego przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento przy finansowym wsparciu Zarządu Województwa Małopolskiego. Spotkanie z młodzieżą  z młodzieżą prowadził Pan  Bogdan Wasztyl. Wzięli w nim udział : Gabriela Kaptur  – rodzina kpt. Paolonego, Ewa Skrzekut, Kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Tymbark, Irena Wilczek Sowa – portal tymbark.in, st. insp. ZS Robert Nowak, dowódca tymbarskiego „ Strzelca” – mł. insp. ZS Tadeusz Rybka , z-ca dowódcy jednostki Strzelca, nauczyciele i wychowawcy szkół biorących udział w rajdzie oraz młodzież szkół podstawowych , średniej i jednostki tymbarskiego „Strzelca” .

Honorowy patronat nad imprezą sprawowali: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie oraz Wójt Gminy Tymbark dr Paweł Ptaszek. Nagrody dla uczestników rajdu ufundowali: IPN Oddział w Krakowie, Firma Tymbark MWS, MOT Kraków, Urząd Gminy w Tymbarku oraz Biblioteka Publiczna Gminy Tymbark. Firma Tymbark MWS była również fundatorem soków dla wszystkich uczestników rajdu.

Patronat medialny nad imprezą  sprawował portal Tymbark in.

Wyniki konkursu pamiętników bohaterskiego żołnierza z Piekiełka przedstawiają się następująco:

W grupie szkół podstawowych:

1. Julia Duda i Anna Rusnak z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Piekiełku,
  2. uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej w Podłopieniu,
  3. Magdalena Opach i Izabela Smoter z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Piekiełku.

W grupie szkół średnich:

1. Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku,
  2. młodzież klas wojskowych Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku

Więcej na temat życia kpt. Tadeusza Paolone – Lisowskiego –  bohaterskiego żołnierza korpusu 4. Pułku Strzelców Podhalańskich oraz oficera armii konspiracyjnej można przeczytać TUTAJ

źr. UG Tymbark