Uczniowie ZSTiO na Podkarpaciu

młodzież z technikum architektury krajobrazu w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej podczas zwiedzania zabytków na Podkarpaciu

W dniach 25-26 września br. młodzież z technikum architektury krajobrazu w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej obyła  darmową wizytę zawodoznawczą na Podkarpacie. Wjazd został zorganizowany w ramach realizacji projektu Utworzenie CKZiU w ZSTiO w Limanowej – poszerzenie oferty szkół prowadzących kształcenie zawodowe i ustawiczne  z terenu Powiatu Limanowskiego . Głównym celem projektu  realizowanego  z Funduszy Europejskich jest poprawa efektywności kształcenia zawodowego  w szkołach z terenu powiatu limanowskiego poprzez organizację kursów, staży, wizyt zawodoznawczych, doskonalenia nauczycieli, a także adaptację i zakup wyposażenia do pracowni zawodowych.

Przez dwa dni młodzież z limanowskiego Mechanika mogła zwiedzać obiekty architektury i założenia ogrodowe na Podkarpaciu. Wyjazd rozpoczął się  w Łańcucie. Uczniowie z zafascynowaniem obejrzeli wnętrza Zamku w Łańcucie, które zdobią obecnie przepiękne kompozycje z zasuszonych roślin. Wyjątkowe ogrody zamkowe, przyciągały uwagę przyszłych architektów krajobrazu.

Kolejnym punktem wizyty był Przemyśl. Uczniowie zapoznali się ze stylami architektonicznymi przemyskich kościołów., a także odwiedzili Sobór św. Jana Chrzciciela w Przemyślu, gdzie mogli zobaczyć piękny ikonostas. W kolejnym dniu wycieczki młodzież wraz opiekunami ks. Bartoszem Mizińskim  i Krzysztofem Młynarczykiem, udała się do Arboretum w Bolestraszycach. Zgromadzono tam kilka tysięcy gatunków, odmian, form roślin w kolekcjach m.in. dendrologicznej, pomologicznej, roślin wodnych, bagiennych, rzadkich, zagrożonych, ginących i chronionych we florze polskiej, roślin z rodziny wrzosowatych oraz szklarniowych, użytkowych i biblijnych.

Kolejnym punktem wyjazdu był Krasiczyn. Tam uczniowie zwiedzili Zespół Zamkowo-Parkowy.  Zamek w Krasiczynie to jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo-manierystycznej w Europie. Został zbudowany na przełomie XVI  i XVII wieku przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina. Wrażenia na młodzieży zrobiły bardzo stare okazy różnych gatunków drzew , które zdobią krasiczyński park zamkowy.

W drodze powrotnej do Limanowej, grupa zwiedziła Sanok, a w nim Muzeum Historyczne, w którym można obejrzeć przepiękną  i bogatą ekspozycję ikon i sztuki sakralnej, a także największą na świecie galerię prac Zdzisława Beksińskiego.

 

źr.: ZSTiO Limanowa

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content