Upamiętnienie rocznicy zrzutów alianckich podczas II wojny światowej. Wizyta zagranicznej delegacji w Limanowej , Słopnicach, Szczawie i Lipnicy Wielkiej

15 września w Powiecie Limanowskim w związku z przypadająca w tym roku 78. Rocznicą Zrzutów Alianckich dla Armii Krajowej na wzniesieniu Dzielec Gmina Słopnice oraz na Polankach w Szczawie Gmina Kamienica gościła z wizytą delegacja brytyjska. Wydarzenie zbiegło się z 82. Rocznicą historycznej Bitwy o Anglię, która w tych dniach obchodzona była w Wielkiej Brytanii. W walkach na frontach II Wojny Światowej, również w strukturach brytyjskich sił zbrojnych brała udział także Armia Polska. Powietrzna bitwa obronna na terytorium brytyjskim, w której znaczący udział wzięli polscy lotnicy, do dziś jest symbolem bohaterstwa, umiejętności i odwagi polskich żołnierzy oraz  brytyjsko – polskim braterstwem broni.

W skład delegacji brytyjskiej, która po raz pierwszy odwiedzała Powiat Limanowski udział wzięli Attaché Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Tom Blythe (Królewska Piechota Morska), Asystent Attaché Lee Forrest, Oficer Euan Ford, Rosemery Edmeats – córka sierżanta John Frederick Cairney Rea wraz z mężem, David Brown– pastor kościoła anglikańskiego w Warszawie, kapelan wojsk brytyjskich w Polsce wraz z małżonką i Maciej Boś – Oficer Łącznikowy. Wizytę delegacji brytyjskiej koordynował Ambasador dr Stanisław Smoleń.

W wydarzeniu wzięli udział  Starostowie i przedstawiciele zarządu powiatów: limanowskiego i sądeckiego, Wicestarosta Nowosądecki Antoni Koszyk,Wójt Gminy Słopnice  – Adam Sołtys wraz z Przewodniczącym Józefem Bednarczykiem, Wójt Gminy Kamienica – Władysław Sadowski wraz z Sekretarzem Jarosławem Augustyniakiem, Wójt Gminy Korzenna Leszek Skowron wraz z zastępcą Krzysztofem Ogorzałkiem,  Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 1 Płk. Strzelców Podhalańskich, Związek Podhalan Oddział Górali Białych ze Słopnic, historycy, młodzież szkolna, przedstawiciele mediów i instytucji oraz mieszkańcy regionu. Powiat Limanowski reprezentowali – Mieczysław Uryga – Starosta Limanowski, Agata Zięba – Wicestarosta Limanowski oraz Józef Pietrzak- Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego.

Spotkanie w powiecie limanowskim, rozpoczęło się w hotelu ”Limanova”, gdzie odbyło się śniadanie robocze zorganizowane przez Starostę Limanowskiego Mieczysława Urygę.

W Słopnicach miało miejsce zwiedzanie Izby Pamięci 1 PSP AK, znajdującej się w pomieszczeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Słopnicach oraz ceremonia składania wieńców na zrzutowisku pod obeliskiem na wzgórzu Dzielec, upamiętniającym poległych w czasie II wojny światowej lotników alianckich oraz żołnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.

Następnie uczestnicy udali się do Szczawy (gm. Kamienica) , gdzie również złożono wieńce pod obeliskiem, na Polankach w Szczawie, upamiętniającym z rzuty alianckie  w czasie II wojny światowej dla Partyzantów Armii Krajowej oraz odbyło się wystąpienie ks. Radosław Bobek, który opowiedział o historii odpustów partyzanckich w Szczawie, a także o zbiorach znajdujących się w muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich.

W Lipcu 1944 roku na zrzutowisku Sójka, położonym w Słopnicach – na górze Dzielec, dokonano udanego zrzutu pojemników z bronią, mundurami, artykułami medycznymi, radiostacjami oraz gotówką w dolarach. Była to cenna  pomoc dla partyzantów Armii Krajowej  walczacych z niemieckim okupantem. Zrzuty odbywały się również na sąsiedniej górze Polanki w Szczawie oraz w wielu innych miejscach w całej Polsce. Kulminację alianckiej pomocy nastapiła podczas Powstania Warszawskiego. Na zrzutowiskach dokonywano również desantu tzw. cichociemnych, czyli najlepiej wyszkolonych w Anglii żołnierzy AK, którzy pomagali w walce z okupantem. Na terenie Słopnic , schronienie znajdowali także piloci różnych narodowości, którzy zostali zestrzeleni nad Polską. Był wśród nich John Duncan, pilot pochodzenia szkockiego, który walczył razem z partyzantami Armii Krajowej.  Do historii alianckich zrzutów nawiązał Adam Sołtys – Wójt Gminy Słopnice.

Uroczystości odbyły się także w Lipnicy Wielkiej, gdzie złożono wieńce pod obeliskiem w miejscu, w którym w sierpniu 1944 roku rozbił się brytyjski samolot wojskowy.

Obchodom rocznicowym towarzyszyły okolicznościowe prelekcje i prezentacje historyczne na temat brytyjskiej pomocy dla walczącej Polski w czasach II  Wojny Światowej.