W Glisnem upamiętniono żołnierzy por. Jana Stachury „Adama” i Placówki „Witolda”

W Kościele pw. Najświętszego Serca pana Jezusa w Glisnem Mszą Święta i apelem pamięci uczczono żołnierzy por. Jana Stachury „Adama” i Placówki „Witolda”. W tym roku przypada 30. rocznica Mszy Partyzanckich oraz Apelu Pamięci. Patronat nad uroczystością objął krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, który reprezentował znany historyk dr Dawid Golik.

Wydarzenie zgromadziło wielu gości. Udział w uroczystych obchodach wzięli: Poseł na sejm RP Barbara Bartuś, oraz poseł Jan Duda z Nowego Sącza. Poseł na sejm RP Wiesław Janczyk wystosował pismo do uczestników uroczystości, w którym podziękował za organizowanie i podtrzymywanie patriotycznej inicjatywy w Glisnem, będącej hołdem pamięci o bohaterach. W jubileuszowej Mszy św. uczestniczyli również radni powiatu limanowskiego Bolesław Jania oraz Janusz Potaczek. Nie zabrakło oczywiście przedstawicieli władz Gminy Mszana Dolna na czele z wójtem Bolesławem Żabą i jego zastępcą Katarzyną Szybiak, jak również przewodniczącym rady Janem Chorągwickim oraz radnymi.  Udział wzięli również przedstawiciele władz Miasta Mszana Dolna oraz  Gminy Niedźwiedź na czele z wójtem Rafałem Rusnakiem.

Mszy Świętej przewodniczył pochodzący z Glisnego ks. infułat Jakub Gil, wieloletni proboszcz papieskiej parafii w Wadowicach. W okolicznościowym kazaniu ks. ppor. Jan Zając zauważył, że 30 lat spotkań patriotycznych w tym miejscu jest już wydarzeniem historycznym a zarazem powinnością obecnie żyjących wobec tych, którzy w latach okupacji niemieckiej walczyli w tutejszej okolicy o wolną Polskę. Z okazji obchodzonego w obecnym roku Złotego Jubileuszu Kapłaństwa ks. Zając otrzymał również z rąk rektora w Glisnem pamiątkę – obraz Matki Bożej Partyzantów.

Po zakończeniu liturgii na placu kościelnym przeprowadzono Apel Pamięci, który odczytał Stanisław Dębski – starszy inspektor Stowarzyszenia Strzeleckiego „Strzelec”. Flagę państwową wciągnęli na maszt członkowie Jednostki Stowarzyszenia Strzeleckiego „Strzelec z Mszany Dolnej.

Na uroczystość przybyła również

Wójt Bolesław Żaba podziękował wszystkim przybyłym na uroczystość do Glisnego, m.in. strażakom przybyłym z kilku jednostek OSP pocztami sztandarowymi, posłom i przedstawicielom lokalnych samorządów, chórowi im. ks. Józefa Hajduka.  Występująca pierwszy raz podczas uroczystości partyzanckich Orkiestra Dęta OSP z Mszany Górnej podarował razem z rektorem obraz Matki Bożej Partyzantów, który odebrał kapelmistrz Tomasz Węglarz.

 

 

źr./fot.: UG Mszana Dolna

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content