W Limanowej odbyły się Powiatowo – Miejskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2024 r.

1 marca w Limanowej miały miejsce Powiatowo – Miejskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, upamiętniające żołnierzy wojska polskiego, którzy po roku 1945 walczyli z sowieckim okupantem o pełną wolność i suwerenność Ojczyzny. Wydarzenie organizowały samorządy Powiatu Limanowskiego i Miasta Limanowa, Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, Limanowski Dom Kultury, 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, Związek Strzelecki Strzelec Limanowa, Stowarzyszenie Ziemia Limanowska, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej oraz Muzeum Armii Krajowej im. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Uroczystość odbyła się z udziałem przedstawicieli duchowieństwa z terenu powiatu limanowskiego, władz parlamentarnych i samorządów: województwa, powiatu, miast oraz gmin. W wydarzeniu wzięły udział także delegacje instytucji, stowarzyszeń, szkół, zakładów pracy z całego regionu wraz z pocztami sztandarowymi. Obecne były również: oddział 114. Batalionu Lekkiej Piechoty w Limanowej z Chorągwią Wojska Polskiego oraz oddziały limanowskiego Związku Strzeleckiego Strzelec. Powiat Limanowski reprezentowali: Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego Józef Pietrzak, Członkowie Zarządu Powiatu Limanowskiego: Józef Jaworski, Czesław Kawalec i Wojciech Włodarczyk oraz radna Marzena Gąsior.

O godz. 10.00 z ul. Fabrycznej (Limanowa – Sowliny) wyruszył „Marsz Pamięci” do Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, gdzie odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji poległych i zmarłych Żołnierzy Niezłomnych z udziałem Chóru Canticum Iubilaeum. Liturgii przewodniczył ks. prałat ppłk Waldemar Rawiński.

Kolejny element Powiatowo – Miejskich obchodów Dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych miał miejsce na limanowskim cmentarzu parafialnym. Przed kwaterą wojenną odbył się Apel Pamięci połączony z modlitwą w intencji poległych i zmarłych Żołnierzy Niezłomnych, w szczególności pochodzących z powiatu limanowskiego. Apel Pamięci przeprowadził dowódca Związku Strzeleckiego „Strzelec” JS2402 Limanowa brygadier Stanisław Dębski. Modlitwę w intencji poległych żołnierzy wyklętych odmówił kapelan 114. Batalionu Lekkiej Piechoty w Limanowej ks. ppor. Mateusz Norek. Obecne na uroczystości delegacje oraz goście złożyli znicze oraz wieńce przed tablicą upamiętniającą pomordowanych żołnierzy Armii Krajowej.

– Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy z dumą corocznie, już od kilkunastu lat, jako święto państwowe. Wszystko po to, aby chronić i kultywować pamięć o tych, dla których ponad własny los droższy był los i niepodległość Polski – ukochanej ojczyzny. Słusznie przywracamy bohaterom ich należną godność oraz miejsce w pamięci i historii, odkrywając z podziwem ich poświęcenie, odwagę, honor – podkreślił Starosta Limanowski, przypominając o znaczeniu postawy Żołnierzy Niezłomnych w walce o suwerenność Polski w trakcie i po zakończeniu II Wojny Światowej. (…) Zwłaszcza teraz, w XXI wieku, bardzo potrzebujemy wracać do wydarzeń z naszej trudnej przeszłości, aby czerpać z niej wzorce, a także ważną naukę na przyszłość.  Wiemy dobrze, że nie da się zbudować nic trwałego i wartościowego, bez prawdy. Tym bardziej, że obecne wydarzenia, jakie możemy obserwować w naszej rzeczywistości, pokazują wyraźnie, że wartości takie jak: wolność, pokój, szacunek, prawa jednostki i prawa narodów są zagrożone a niestety w wielu rejonach świata – jawnie łamane. Potrzebujemy zatem czerpać przykład z bezkompromisowej postawy Żołnierzy Niezłomnych. Niech poświęcone im święto będzie nie tylko pięknym wyrazem naszej pamięci i wdzięczności, ale również wyraźną deklaracją żywego patriotyzmu, realizowanego dzisiaj i każdego dnia w naszym życiu społecznym i osobistym. – dodał Mieczysław Uryga

Po zakończonych uroczystościach na cmentarzu parafialnym w Limanowskim Domu Kultury odbyły się kolejne wydarzenia towarzyszące tegorocznym obchodom Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O godzinie 13:00 Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej przeprowadziło prezentację uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. Licznych uczestników, młodzież szkolną i przedstawicieli instytucji kultury i samorządowców zgromadził też wykład historyczny dyrektora Muzeum Armii Krajowej w Krakowie dra Jarosława Szarka pt. „Zwycięstwo Sowieckie nie kończy wojny…” droga Żołnierzy Wyklętych. O godzinie 18:00 w limanowskim kinie „Klaps” odbył się specjalny seans filmu pt. „Raport Pileckiego” opowiadającego o losach rotmistrza Witolda Pileckiego – oficera Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej  dobrowolnego więźnia w KL Auschwitz z misją stworzenia tajnej organizacji i dokumentowania zbrodni Holokaustu.

Fotorelacja z Powiatowo – Miejskich obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Limanowej dostępna jest TUTAJ.

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content