Powiat Limanowski

Oficjalny portal

W Pasierbcu odbył się 24. Gminny Przegląd KGW

W niedzielę 23 lipca br., na placu obok Szkoły Podstawowej w Pasierbcu , odbył się 24. Gminny Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich. Wydarzenie objęte było honorowym patronatem Starosty Limanowskiego Mieczysława Urygi.

Uroczystego otwarcia dokonał Jan Skrzekut – Wójt Gminy Limanowa wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Limanowa Stanisławem Młyńskim, a także Starostą Powiatu Limanowskiego Mieczysławem Urygą, w towarzystwie Radnych Gminy Limanowa: Zuzanny Kolawy, Daniela Łąckiego, Stanisława Sajdaka, Adama Rysia , Antoniego Frączka, Wadysława Lachora oraz Stanisława Adama Kity. Zgromadzonych gości przywitali również: poseł na Sejm RP Elżbieta Zielińska, Radny Województwa Małopolskiego, Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń, Wiesław Sędzik – Przewodniczący Rady Miasta Limanowa, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pasierbcu Zbigniew Król oraz Sołtys wsi Pasierbiec Maria Twaróg.
Na wydarzeniu gościli również poseł na Sejm RP Urszula Nowogórska oraz Senator RP Jan Hamerski.

W ramach Przeglądu, aż 10 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Limanowa zaprezentowało swój dorobek artystyczny oraz serwowało potrawy kuchni regionalnej. Niedzielna uroczystość rozpoczęła się konkursem potraw regionalnych prezentowanych i wydawanych przez gospodynie biorące udział w konkursie. Na pięknie ozdobionych stoiskach degustować można było m.in. takich potraw konkursowych jak: Gołąbki z kaszy gryczanej z leśnymi grzybami okraszone słoninką, źimnioki z kwaśnom mlykiom, pierogi z bobem, kluski kudłote na mlyku, kiszony żur ze skwarkami, kasza z śliwkami, zupa kminkowa, łazanki z boczkiem i kapustą, kapusta z bobem i ze śmietaną, żur na kwaśnicy.

Poza potrawami zgłoszonymi do konkursu, na stoiskach przygotowanych przez członkinie poszczególnych kół nie zabrakło słodkich tradycyjnych wypieków czy wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszony oraz innych regionalnych przysmaków, którymi można było się poczęstować.
W drugim z konkursów członkinie kół prezentowały rękodzieło artystyczne (w tym roku ocenianym rękodziełem były girlandy z bibuły pod obraz)., a zaraz po nim odbyły się występy na scenie, gdzie gospodynie przedstawiały scenki obyczajowe oraz pieśni ludowe przed Komisją konkursową oraz zgromadzoną publicznością.

Poszczególnym prezentacjom z uwagą przyglądała się Komisja Artystyczna w składzie:
Barbara Romańska-etnograf
Lucyna Kmak-regionalista
Bogusław Matusik-muzyk regionalista

Po obejrzeniu i gruntownej ocenie 10 Kół Gospodyń Wiejskich, w dziedzinie tradycyjnych potraw i regionalnych prezentacji artystycznych- komisja przyznała następujące nagrody :

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 2.000,00 zł, otrzymuje Koło Gospodyń Wiejskich z Pasierbca;

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody po 1.600,00 zł, otrzymuje: Koło Gospodyń Wiejskich Łososina Górna i Koło Gospodyń Wiejskich Rupniów Centrum;

III miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 1.400,00 zł otrzymuje Koło Gospodyń Wiejskich z Pisarzowej;

IV miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 1.300,00 otrzymuje Koło Gospodyń Wiejskich z Męciny;
V miejsce oraz nagrodę pieniężną po 1.200,00 zł otrzymuje Koło Gospodyń Wiejskich z Makowicy;
VI miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 1.100,00 zł otrzymuję Koło Gospodyń Wiejskich z Siekierczyny;
Oraz 3 wyróżnienia po 1000,00 zł każde dla :
Koło Gospodyń Wiejskich z Lipowego;
Koło Gospodyń Wiejskich z Kłodnego;
Koło Gospodyń Wiejskich z Sowlin.

Ponadto, każde koło gospodyń otrzymało słodki upominek oraz list gratulacyjny od Starosty Powiatu Limanowskiego Mieczysława Urygi.

Na XXII Powiatowy Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich, który odbędzie się w dniu 30 lipca 2023 r. w Parku Miejskim w Limanowej Komisja zakwalifikowała :
KGW Pasierbiec;
KGW Łososina Górna;
KGW Rupniów Centrum

Komisja złożyła podziękowania wszystkim uczestnikom prezentacji KGW, organizatorom imprezy, a w szczególności pracownikom Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Gminy Limanowa.
Słowa podziękowania skierowała również do Wójta Gminy Limanowa Jana Skrzekuta za ufundowanie nagród. Gratulujemy udanych występów i trzymamy kciuki za sukcesy na szczeblu powiatowym.

Po rozstrzygnięciu Przeglądu na scenie publiczność bawiła się w rytm muzyki serwowanej przez zespół „ Kapela GRAĆ” oraz Zbyrni.

W trakcie trwania uroczystości miała miejsce tradycyjna loteria z atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi. Nie zapomniano także o najmłodszych uczestnikach uroczystości, które mogły uatrakcyjnić sobie zabawą na dmuchańcach, skorzystać z malowania twarzy przez animatorów czy zjeść watę cukrową.

Źródło,fot. Gmina Limanowa

2024-02-20 22:52:49, „Starostwo Powiatowe w Limanowej", „powiat.limanowa.pl”

ul. Józefa Marka 9
34-600 Limanowa