Wakacyjna podróż pociągiem retro po Małopolsce. Ruszają przejazdy w ramach VII Edycja Małopolskich Szlaków Turystki Kolejowej

Już 4 lipca ruszają przejazdy w ramach VII Edycji Małopolskich Szlaków Turystki Kolejowej ! Kolejowe podróże po Małopolsce z wykorzystaniem historycznych parowozów i wagonów z początku XX wieku to już tradycja. Rok 2021 będzie kolejnym, w którym będzie można zobaczyć żywą historię naszej kolei i prawdziwe perełki na szynach.

Lokomotywy na parę oraz zabytkowe wagony z drewnianymi ławkami wyjadą na tory podczas przejazdów jakie zaplanowano aż do listopada na trasach do Nowego Sącza, Muszyny, Krynicy, Biecza, Gorlic, Tarnowa, Tuchowa i Żabna.

Podczas przejazdu retro – pociągiem będzie można zaopatrzyć się w materiały promocyjne powiatu limanowskiego.

Szczególnie polecaną w tym roku jest trasa Nowy Sącz – Chabówka, gdyż od listopada 2021 linia ta zostanie zamknięta i będzie przebudowywana w ramach budowy linii kolejowej znanej jako „Podłęże – Piekiełko”. Jest to już ostatnia okazja do przejazdu tą linią w oryginalnym kształcie z 1884 roku.

Do przejazdów zostanie wykorzystana unikatowa kolekcja sprawnych, zabytkowych lokomotyw i wagonów z pierwszej połowy XX wieku stacjonujących w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. Jest to jedyne w Polsce muzeum, które utrzymuje w pełnej sprawności aż cztery parowozy z lat 1932 – 1956 oraz historyczne wagony pasażerskie i towarowe z lat 1896 – 1960.

W projekcie można uczestniczyć na kilka sposobów – jadąc pociągiem, oglądając skład podczas postojów na stacjach a także śledząc publikacje w Internecie – na Facebooku i portalu Youtube. W trosce o bezpieczeństwo pasażerów przejazdy będą organizowane zgodnie z aktualnymi zasadami sanitarnymi.

Organizatorem przejazdów będzie Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei we współpracy z PKP CARGO. Projekt wsparło finansowo Województwo Małopolskie w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”

Pociągi historyczne „retro” w Małopolsce w sezonie 2021 – harmonogram przejazdów:

  • 4, 11, 18, 25 lipca, 1, 8, 15, 22 sierpnia (niedziele) – trasa Nowy Sącz – Chabówka – Nowy Sącz
  • 25 września (sobota) – Nowy Sącz – Muszyna, Muszyna – Żegiestów, Muszyna – Krynica
  • 26 września (niedziela) – Nowy Sącz – Biecz, Biecz – Gorlice – Nowy Sącz
  • 9 października (sobota) – Tarnów – Tuchów oraz Tarnów – Żabno
  • 10 października (niedziela) – Tarnów – Tuchów oraz Tarnów – Żabno
  • 11 listopada (święto) – Chabówka – Nowy Sącz – Chabówka – ostatni pociąg Nowy Sącz – Chabówka i pożegnanie trasy.

Ponadto, w wakacyjne weekendy PKP Cargo uruchamia przejazdy na krótkiej trasie z Chabówki do Kasiny Wielkiej. Dzięki temu, na trasie kolejowej Nowy Sącz – Chabówka będzie można zobaczyć aż dwa różne składy retro.

Szczegółowe informacje można uzyskać:

 

 

źr.: Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content