Wernisaż wystawy makrofotografii Lidii Sułkowskiej w galerii Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej

Lidia Sułkowska stojąca przy jednym ze swoich zdjęć

Czy wiedzieli Państwo, że aby zrobić zdjęcie motyla, biedronki czy kropli rosy trzeba czasami na to poświęcić nawet kilka godzin? Tak, to nie jest to wcale takie proste…czasami bywa, że nawet z kilkudziesięciu zdjęć żadne nie będzie zadowalające dla autora, który ma w głowię wizje tego dzieła.

Skąd o tym wiemy? Otóż 6 marca br. w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej odbył się wernisaż makrofotografii autorstwa Pani Lidii Sułkowskiej. Pasjonatka, która makrofotografią interesuje się  od kilku lat, opowiadała o swoich pracach, pasji i cierpliwości.

Wernisaż wystawy pt. „Tu i teraz” rozpoczęła Justyna Tokarczyk dyrektor Wydziału Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości Starostwa Powiatowego w Limanowej, która w imieniu Starosty Limanowskiego Jana Puchały  i Zarządu Powiatu Limanowskiego serdecznie powitała zaproszonych gości wśród których znaleźli się rodzina, przyjaciele oraz znajomi autorki wystawy.

Autorka wystawy wraz z Justyną Tokarczyk Dyrektorem Wydziału Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości Starostwa Powiatowego w Limanowej

Po oficjalnej części spotkania nadszedł czas na prezentację wystawy, która jest niezwykle subtelna, radosna i barwna.

Co mówi o sobie Lidia Sułkowska „Lulika”  ? „ Makrofotografia – fascynuje mnie, uczy cierpliwości, cieszy i zaskakuje. Uwielbiam interpretować ją na swój własny sposób. Na co dzień zajmuję się grafiką, ale fotografując uznaję zasadę „minimum postprodukcji”. Moje prace są baśniowe, subtelne i barwne. Przypominają obrazy. Tak właśnie widzę ten malutki, niezauważalny gołym okiem, a jakże fascynujący makro świat”.

Warto wiedzieć…

Makrofotografia jest ostatnio jednym z najpopularniejszych kierunków fotografii, szczególnie w okresie wiosennym, kiedy przyroda budzi się do życia. Jednocześnie pozwala spojrzeć na codzienne przedmioty z zupełnie nowej strony – to dziedzina, dzięki której możemy odkrywać zupełnie nowe, nieznane dotąd światy. Makrofotografia jest to rodzaj fotografii, w której fotografowany obiekt zostaje odwzorowany w naturalnych rozmiarach lub jest nieznacznie powiększony. Skala odwzorowania waha się w granicach od 1:1 do 10:1 – od wielkości naturalnej do 10-krotnego powiększenia. Często rozszerza się ten obszar do zbliżeń wymagających obiektywów z funkcją makro lub dodatków na 3:1 do 30:1. Aby uzyskać wystarczające powiększenie, konieczne jest na ogół znaczne przybliżenie aparatu do obiektu fotografowanego. Zazwyczaj odległość fotografowania w przypadku makrofotografii jest mniejsza niż 30 cm. Bardzo ważne jest precyzyjne ustawienie ostrości ze względu na fakt, iż podstawowym problemem jest mała głębia ostrości.

Goście oglądający wystawę fotografii

Zapraszamy do galerii zdjęć na Facebooku: https://www.facebook.com/pg/Powiat-Limanowski