Wernisaż wystawy „Pisarzowa. Kapliczkami malowana” w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej

Wernisaż wystawy "Pisarzowa. Kapliczkami malowana" w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej

10 czerwca 2022 r. w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej odbył się wernisaż wystawy „Pisarzowa. Kapliczkami malowana”, będącej zwieńczeniem projektu realizowanego przez Warsztaty Artystyczne „Czerwone Korale” oraz Stowarzyszenie Pełna Skrzynia z Pisarzowej przy wsparciu Powiatu Limanowskiego.

W wydarzeniu wzięli udział uczestnicy warsztatów wraz z bliskimi i zaproszonymi gośćmi, a zwłaszcza najmłodsi pięknie prezentowali się w strojach regionalnych, co dodało spotkaniu dodatkowego kolorytu.  Spotkanie otworzył Kierownik Biura Promocji, Kultury i Turystyki Starostwa Powiatowego w Limanowej – Mateusz Pietrzak, który powitał zgromadzonych oraz w imieniu Starosty Limanowskiego – Mieczysława Urygi przekazał podziękowania na ręce prowadzącej warsztaty  Pani Małgorzaty Górki za zaangażowanie w artystyczne przedsięwzięcie promujące wyjątkowy urok kapliczek, piękno regionu oraz jego kultury.  Podziękowanie za wkład w zachowywanie kulturalnego, historycznego i duchowego dziedzictwa wsi i Ziemi Limanowskiej, jakim są lokalne kapliczki złożył również Wójt Gminy Limanowa – Jan Skrzekut.

Następnie głos zabrała Pani Małgorzata Górka, która opowiedziała o szczegółach przez realizowanego Warsztaty Artystyczne „Czerwone korale” projektu , którego celem było uwiecznienie za pomocą fotografii, dzieł plastycznych, a także poprzez udostępnienie archiwalnych obrazów i zdjęć,  piękna przydrożnych kapliczek Pisarzowej, które są ważnym elementem krajobrazu regionu, kultury i życia jego mieszkańców. Wiele tych obiektów ma znaczącą wartość historyczną oraz artystyczną, a każdy z nich nosi w sobie własną historię, upamiętnia wydarzenia ważne dla  lokalnej społeczności lub danej rodziny, będąc świadectwem wiary mieszkańców Pisarzowej, ich przywiązania do rodzinnej ziemi i wartości przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

O ciekawej historii pisarzowskich kapliczek opowiedział także Pan Władysław Raczek- artysta malarz, zajmujący się również kowalstwem artystycznym, znawca i miłośnik lokalnych kapliczek przydrożnych.

Spotkanie zakończyło się wspólnym zwiedzaniem wystawy, która będzie prezentowana do 30 czerwca br. w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej (Rynek 25).

FOTOGALERIA

Serdecznie zapraszamy!

   

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content