Powiat Limanowski

Oficjalny portal

Wielka Lekcja RKO podczas Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca!

16 października, obchodzony jest jako Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tej okazji wiele instytucji na całym świecie podejmuje działania mające na celu poszerzenie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Dlatego również w powiecie limanowskim w tym dniu zostały zorganizowane spotkania edukacyjne, podczas których uczniowie oraz mieszkańcy mogli pod nadzorem ratowników i funkcjonariuszy policji wykonać na fantomach masaż serca, zgłosić zdarzenie i podjąć działania polegające na udzieleniu pierwszej pomocy przedmedycznej. W spotkaniu brał udział m.in. Starosta Limanowski Mieczysław Uryga.   

Spotkania edukacyjne pt.  „Wszyscy obywatele świata mogą uratować życie” odbywały się w dwóch miejscach: w Limanowej na placu przy Komendzie Powiatowej Policji i przed Komisariatem Policji w Mszanie Dolnej. Tegoroczna powiatowa odsłona różniła się nieco od wcześniejszych. Wszyscy uczestnicy mieli za zadanie wykonać scenkę udzielenia pierwszej pomocy na fantomie. Polegała ona na sprawdzeniu stanu poszkodowanego, wezwaniu pomocy, wykonaniu RKO, ułożeniu w pozycji bezpiecznej. Zanim uczestnicy przeszli do ćwiczeń wysłuchali wykładów: sierżant sztabowy Dariusz Ciba z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii wygłosił prelekcję pt: Cyberstalking – jak się bronić i gdzie szukać pomoc. O pracy technika kryminalistyki opowiedział młodszy aspirant Paweł Ryś. Aspirant Jolanta Mól – rzecznik prasowy KPP przybliżyła wiedzę nt. numeru alarmowego 112 oraz prawidłowego zgłoszenia zdarzenia. Ostatnim prelegentem był ratownik medyczny Robert Wolny z Grupy Ratowniczej R2 z Krakowa, który udzielił instruktarzu udzielania pierwszej pomocy, użycia defibrylatora oraz prawidłowego wykonania RKO.

W Mszanie Dolnej zgromadzona młodzież wysłuchała prelekcji aspirant Małgorzaty Wojtas nt. cyberprzestępczości i stalkingu. Następnie Przemysław Małysz nauczyciel z Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych udzielił instruktarzu z pierwszej pomocy.

Cieszę się, że tyle osób przyszło dzisiaj, aby wspólnie wziąć udział w wyjątkowej lekcji, podczas której mieliśmy okazję nauczyć się bardzo ważnej rzeczy – ratowania ludzkiego życia. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca, dlatego też zorganizowane szkolenie miało na celu podniesienie wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy. Mam nadzieje, że okazja do powtórzenia lub może poznania po raz pierwszy zasad wykonywania masażu serca, każdemu z nas dodała odwagi do reakcji w przypadku realnej potrzeby ratowania ludzkiego życia. Dzisiejszy udział w szkoleniu był cenną lekcją. Jestem przekonany, że będzie to dla nas wartościowa wiedza, która w przypadku konieczności zostanie właściwie wykorzystana. Pragnę podziękować Pani Komendant Powiatowej Policji w Limanowej wraz z pracownikami, pracownikom komisariatu policji w Mszanie Dolnej, prelegentom, zespołowi Auto Moto Klubu w Limanowej, Grupie R2 oraz pracownikom ZSTI w Mszanie Dolnej za ogromny wkład w organizację dzisiejszego wydarzenia – poinformował Starosta Limanowski Mieczysław Uryga.

Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, soczki i karty pierwszej pomocy. Dodatkowo uczniowie mogli skorzystać ze stoisk tematycznych przygotowanych przez Komendę Powiatową Policji i Auto Moto Klubu Limanowa. Miłym akcentem spotkania była wizyta Inspektora Wawelka, który chętnie pozował do wspólnych zdjęć.

Organizatorami spotkania byli: Powiat Limanowski, Komenda Powiatowa Policji w Limanowej, Auto Moto Klub Limanowa, Grupa R2 z Krakowa, Zespół Szkół Techniczno- Informatycznych w Mszanie Dolnej. Soczki ufundowała firma Tymbark. Patronat medialny nad imprezą objęło radio RDN.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji.

2020-08-13 01:48:24, „Starostwo Powiatowe w Limanowej", „powiat.limanowa.pl”

ul. Józefa Marka 9
34-600 Limanowa