Wielkie świętowanie 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w powiecie limanowskim

Limanowskie Obchody Dnia Niepodległości 2019

W poniedziałek cała Polska oraz rodacy za granicą świętowali rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Święto 11 listopada upamiętniające jedno z najbardziej radosnych i doniosłych wydarzeń w dziejach narodu obchodzone jest również jako wyraz wdzięczności dla wysiłku i ofiary poprzednich  pokoleń, walczących o wolność Ojczyzny, która była pod zaborami przez 123 lata. Również mieszkańcy powiatu limanowskiego wspólnie z przedstawicielami władz oraz instytucji samorządowych wzięli udział w licznych wydarzeniach patriotycznych w naszym regionie. W uroczystych obchodach wzięli udział m.in. przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu Limanowskiego.

W Limanowej jednym z punktów tegorocznych uroczystości była rekonstrukcja historyczna „Inspekcja Komendanta Piłsudskiego – tu czułem się w Ojczyźnie”. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 9:00 na Małym Rynku w Limanowej, a jego organizatorami byli: Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1919, przy asyście Związku Strzeleckiego „Strzelec”, a także zuchów i  harcerzy z drużyny „Dzieci Gór”. Wyjątkową oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta „Echo Podhala”.

Przy pomniku Józefa Piłsudskiego odśpiewano wspólnie hymn narodowy, a kiedy sam Marszałek (w tę rolę, po raz kolejny wcielił się Pan Adam Lachcik) pojawił się w asyście ułanów na koniach, w jego obecności rozpoczął się uroczysty apel ku czci poległych za Ojczyznę. Oddano też honorowe salwy armatnie. Później przyszedł czas na okolicznościowe wystąpienia oraz wręczenie odznaczeń miejskich. Pod odsłoniętym w zeszłym roku pomnikiem Józefa Piłsudskiego przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarnych oraz lokalnych instytucji złożyli okolicznościowe wieńce.

Limanowskie Obchody Dnia Niepodległości 2019 Limanowskie Obchody Dnia Niepodległości 2019

Limanowskie Obchody Dnia Niepodległości 2019 Limanowskie Obchody Dnia Niepodległości 2019

Po zakończeniu pierwszej części uroczystości, wszyscy zgromadzeni we wspólnym, niepodległościowym pochodzie udali się pod Pomnik Nieznanego Żołnierza na ul. Matki Boskiej Bolesnej, wzniesiony z okazji 100 – lecia Powstania Listopadowego. W tym miejscu pamięci, delegacje samorządowe i reprezentacje instytucji miejskich oraz powiatowych, również złożyli pamiątkowe wieńce, po czym pochód przy  muzyce orkiestry wykonującej żołnierskie pieśni udał się do Limanowskiej Bazyliki p.w. Matki Boskiej Bolesnej, gdzie odprawiona została Msza Św. w intencji ojczyzny.

Limanowskie Obchody Dnia Niepodległości 2019 Limanowskie Obchody Dnia Niepodległości 2019

Limanowskie Obchody Dnia Niepodległości 2019 Limanowskie Obchody Dnia Niepodległości 2019

 

Wieczorem 11 listopada o godzinie 21:00 w Limanowskiej Bazylice rozpoczął się koncert „W hołdzie Ojczyźnie i Maryi – Limanowskiej Pani”. Honorowy patrona nad wydarzeniem sprawował Starosta Limanowski Mieczysław Uryga. Publiczność miała możliwość posłuchać pieśni żołnierskich, patriotycznych oraz maryjnych w wykonaniu utalentowanych solistów oraz chóru mieszanego Canticum Jubilaeum pod dyrekcją Pana Marka Michalika. Koncert był transmitowany na żywo przez Telewizję Trwam.

Ważnym punktem rocznicowych obchodów w Limanowej była tradycyjnie msza święta na cmentarzu wojennym znajdującym się na wzgórzu Jabłoniec. Spoczywają w nim żołnierze armii austro–węgierskiej oraz rosyjskiej, polegli w czasie I wojny światowej w Bitwie pod Limanową. 10 listopada na to miejsce pamięci, pomimo niesprzyjającej pogody, przybyli mieszkańcy limanowej oraz przedstawiciele lokalnego samorządu. Powiat Limanowski reprezentował Starosta – Mieczysław Uryga oraz Wojciech Włodarczyk – Członek Zarządu Rady Powiatu limanowskiego. Na mogiłach żołnierzy oraz pod pomnikiem Othmara Muhra – dowódcy oddziałów austro – węgierskich zapłonęły znicze, po czym rozpoczęła się Msza Święta w intencji Poległych oraz Ojczyzny.

Jabłoniec 2019 Jabłoniec 2019

Jabłoniec 2019Jabłoniec 2019

 

Uroczystości w gminie Kamienica rozpoczęły się przemarszem pocztów sztandarowych, delegacji, lokalnych władz, zaproszonych gości oraz mieszkańców spod remizy OSP do kamienickiego kościoła, gdzie w krótkim programie artystycznym wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamienicy i młodzież pod kierunkiem ks. Artura Bieniasza.
Następnie odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny, celebrowana przez ks. proboszcza Jana Betleja, ks. prałata Kazimierza Pacha i ks. Lesława Wąchałę, który jednocześnie wygłosił kazanie o wymowie patriotycznej. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Grunwaldzki i obelisk z legionowym orłem, gdzie miało miejsce symboliczne oddanie hołdu bohaterom walki o wolną Polskę. Tę część prowadził dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Mieczysław Marek. Złożyły się na nią: modlitwa za Ojczyznę, okolicznościowe przemówienia wójta gminy Władysława Sadowskiego, posła na sejm RP – Wiesława Janczyka i wicestarosty powiatu limanowskiego – Agaty Zięby; złożenie wiązanek kwiatów przez delegacje jednostek organizacyjnych z terenu gminy Kamienica oraz wspólne odśpiewanie Roty.

 

Rocznicę Odzyskania Niepodległości świętowano też we wszystkich gminach i miejscowościach powiatu limanowskiego. 10 listopada w Pisarzowej zorganizowana została wystawa czterech pokoleń artystów, pt. „Polska dla mnie…”. Swoje prace zaprezentowali: Antonina Lubera- bibułkarstwo, Maria Chudy- wiersze, Maria Hebda- malarstwo, kowal Władysław Raczek- malarstwo, Zofia Rosiek- rękodzieło artystyczne, Małgorzata Górka- hafciarstwo, rękodzieło artystyczne, Marta Pawłowska- hafciarstwo, rękodzieło artystyczne, Państwo J. M Kopczyńscy- rzeźba (udostępnione przez Hannę Pichalską), Marian i Rafał Ardecki- kolekcja pamiątek wojennych, Krzysztof Kuczaj- malarstwo, Damian Wróbel- malarstwo, dzieci z warsztatów „Czerwone Korale”- rękodzieło artystyczne, prace plastyczne na konkurs „Polska dla mnie…” oraz bywalcy Klubu Kultury- fotografia. O muzyczną oprawę muzyczna uroczystości zadbał zespół Kijom Worci.  Wiele emocji zapewnił solowy występ Jadwigi Kuczaj,  jak również występy dzieci z „Czerwonych Korali” oraz śpiew oraz gra na akordeonie Pana Ignacego Tokarczyka.

W obchodach Święta Niepodległości uczestniczyli zaproszeni goście m.in. Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut, Kierownik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Gminy Limanowa Wojciech Korabik i Zastępca Kierownika Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Gminy Limanowa Grzegorz Krzak, Dyrektor Biblioteki Gminnej Jacenty Musiał, radny gminy Limanowa i sołtys Pisarzowej Andrzej Malinowski, radny gminy Limanowa Adam Ryś oraz księża z parafii z Pisarzowej – ks. proboszcz Andrzej Bąk i ks. wikary Wojciech Knutelski.

Święto 11 listopada w Pisarzowej 2019 Święto 11 listopada w Pisarzowej 2019

Święto 11 listopada w Pisarzowej 2019Święto 11 listopada w Pisarzowej 2019

 

W Tymbarku gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości  rozpoczęły się od uroczystej Mszą Świętej w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. dr Jan Banach. Tymbarski kościół  zgromadził liczną grupę mieszkańców, delegacji straży pożarnych, w tym Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku, członków organizacji proobronnej Strzelec w Tymbarku oraz poczty sztandarowe Rady Gminy Tymbark, straży pożarnych, szkół oraz Światowego Związku Żołnierzy AK. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Parafialny w Tymbarku pod dyrekcją Piotra Taczanowskiego.Po zakończonej Mszy Świętej wszyscy udali się na tymbarski Rynek gdzie z uczennicami Szkoły Podstawowej w Podłopieniu Natalią Gawron i Kingą Piaskowy odśpiewali hymn narodowy przy akompaniamencie Strażackiej Orkiestry Dętej „Tymbarski Ton”, pod batutą Andrzeja Głowy. Tymbarczanie w tym szczególnym dniu  dołączyli do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”.

Świeto 11 listopada Tymbark 2019

Świeto 11 listopada Tymbark 2019  Świeto 11 listopada Tymbark 2019

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Tymbarku pod opieką Pani Jolanty Sawickiej przygotowali widowisko pod tytułem „Taniec flagi”. Kolejnym punktem programu było wystąpienie Wójta Gminy Tymbark Pawła Ptaszka oraz złożenie w imieniu Samorządu Gminy wiązanki kwiatów pod pomnikiem Orląt Lwowskich w asyście młodzieży z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „Strzelec” OSW. W Tymbarku.  Zwieńczeniem uroczystości był program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Podłopieniu pod okiem nauczycieli Jadwigi Majdy i Krzysztofa Wilka.

Mieszkańcy Gminy Słopnice, Dobra oraz okolicznych miejscowości uczcili Święto Niepodległości 11 listopada na Przełęczy im. Marszałka Edwarda Rydza – Śmigłego w Chyszówkach. Pierwszym punktem programu był koncert melodii patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej ze Słopnic i Dobrej pod batutą Wincentego Curzydło i Anny Krywoborodenko. Część artystyczną wprowadzającą w patriotyczny nastrój spotkania przygotowały dzieci z Gminnego Przedszkola Nr 1 w Dobrej. Jak co roku, wartę honorową przy pomniku pełnili uczniowie klasy wojskowej Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku. W uroczystości wzięły także udział liczne poczty sztandarowe, a bezpośrednio po ich wprowadzeniu odśpiewano Hymn Narodowy, wciągnięto flagę na maszt oraz odczytano Apel Poległych, w którym uczczono pamięć ofiar, poległych w walce za wolność Ojczyzny.

Liczne delegacje z powiatu limanowskiego i samorządów gmin oraz obecnych organizacji złożyły pod pomnikiem kwiaty i znicze. W obchodach Święta Niepodległości wzięli udział m.in.: Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk, Radny Województwa Małopolskiego Grzegorz Biedroń, Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Członkowie Zarządu Powiatu Limanowskiego, Józef Jaworski i Czesław Kawalec,  dr Wanda Półtawska wraz z mężem, Wójt Gminy Dobra Benedykt Węgrzyn, Wójt Gminy Słopnice Adam Sołtys, radni Gmin Słopnice i Dobra, prezesi organizacji pozarządowych i dyrektorzy i uczniowie szkół z terenu obu gmin. W szczególności na Chyszówkach obecni byli także mieszkańcy Słopnic i Dobrej, którzy od lat gromadzą się tu by świętować niepodległość. Zebranych gości i mieszkańców przywitał Wójt Gminy Dobra – Benedykt Węgrzyn.

Po części oficjalnej odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, którą koncelebrowali księża z parafii Dobra i Jurków. Po zakończonej uroczystości na wszystkich uczestników czekał ciepły posiłek i gorąca herbata, a czas wspólnego świętowania umilały pieśni patriotyczne w wykonaniu orkiestr dętych.

Świeto 11 listopada w Słopnicach  Świeto 11 listopada w Słopnicach

  Świeto 11 listopada w Słopnicach

 

W Mszanie Dolnej, podobnie jak w roku ubiegłym, wspólne obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się pod remizą Ochotniczej Straży Pożarnej. Zgromadziły się tam poczty sztandarowe jednostek OSP, szkół oraz stowarzyszeń z gminy i miasta Mszana Dolna. Po wciągnięciu flagi na maszt i odśpiewaniu hymnu państwowego, przysięgę złożył nowy rocznik młodzieży wchodzących do jednostki Stowarzyszenia Strzeleckiego „Strzelec”. Został odczytany Apel Poległych. Zarówno Pani Burmistrz Miasta Mszana Dolna Anna Pękała jak i Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba podkreślali, że wspólne obchody są okazją do uczczenia naszych mieszkańców, którzy w walce za wolną Polskę oddali swoje życie. Następnie tradycyjnie w przemarszu wraz z pocztami sztandarowymi delegacje przeszły na cmentarz parafialny by złożyć wiązanki na głównym pomniku i kwaterze wojskowej. Powiat Limanowski reprezentowali radni Agnieszka Orzeł i Bolesław Jania. Uroczystą liturgię w kościele p.w. Św. Michała Archanioła koncelebrowali księża: ks. Proboszcz Jerzy Raźny i ks. Infułat Franciszek Kołacz,  Ks. Jan Zając z wojskowym stopniem podporucznika oraz Ks. Szymon Wykupił. Ks. Proboszcz Jerzy Raźny odnosząc się do długoletniej walki o niepodległość w kazaniu pokreślił moc czynów i odwagę oddania życia za wolną Ojczyznę. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Męski im. Ks. J. Hajduka z Mszany Dolnej oraz Orkiestra Dęta OSP. Na zakończenie uroczystości Zagórzański Uniwersytet Trzeciego Wieku zainicjował śpiewanie pieśni patriotycznych. Wspólne śpiewanie zakończyło się odśpiewaniem hymnu polski.

11.11 Mszana Dolna 2019 11.11 Mszana Dolna 2019

11.11 Mszana Dolna 2019 11.11 Mszana Dolna 2019

W Gminie Niedźwiedź obchody święta 11 listopada miały miejsce w kościele parafialnym.  Przemarsz Pocztów Sztandarowych wyruszył sprzed budynku remizy OSP w Niedźwiedziu do kościoła przy muzyce Gminnego Młodzieżowego Zespołu Regionalnego pod kierownictwem Huberta Rapciaka.Msza Św. rozpoczęła się wspaniałym występem przygotowanym przez młodzież szkoły podstawowej z Niedźwiedzia pod opieką Pań Agaty Worwy oraz Beaty Sułkowskiej. Piękną oraz pouczającą homilie wygłosił Ksiądz Dziekan Marek Wójcik.

11.11. w gminie Niedźwiedź 2019 11.11. w gminie Niedźwiedź 2019

Już po raz 22. na cmentarzu nr 357 zwanym „Jastrząbka” w Kamionce Małej odbyły się uroczystości upamiętniające 101. rocznicę Odzyskania Niepodległości, jak również zakończenie Młodzieżowego Rajdu Turystycznego Szlakiem I Wojny Światowej „Jak Oni w 1914….” . Patronat nad przebiegiem tegorocznych obchodów objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Wśród przybyłych osób, mieszkańców Gminy Laskowa, Żegocina oraz okolicznych miejscowości znaleźli się również przedstawiciele Parlamentu oraz Samorządów reprezntowani w osobach: Jana Hamerskiego Senatora RP, Wiesława Janczyka Posła na Sejm RP, Wójta Gminy Lasowa Piotra Stacha, Wójta Gminy Żegocina Piotra Wrony, przedstawicieli Zarządu Powiatu Bocheńskiego, Radni Powiatu Limanowskiego Dorota Stanisławczyk oraz Stefan Hutek, Radni Gminy Laskowa w tym Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Laskowa Pani Zofia Bukowiec, która wraz z Dyrekcją i Gronem Pedagogicznym w Szkoły Podstawowej  w Kamionce Małej bezpośrednio przygotowywały uroczystości. Porządek obchodów zabezpieczali Druhowie z OSP Kamionka Mała, którzy wraz z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich  serwowali posiłki dla uczestników uroczystości. Asystę wojskową zapewniła Grupa Rekonstrukcyjna  Stowarzyszenia „Kasztanka” z Laskowej.  Mszę świętą sprawowali kapłani z  parafii  Gminy Laskowa, a homilię wygłosił ks. Stanisław Węgrzyn Proboszcz Parafii Kamionka Mała. Szczególną wartość stanowi, że w liczną grupę wśród uczestników uroczystości patriotycznych na Jastrząbce reprezentowali dzieci oraz młodzież. Budzi to nadzieję, że i w przyszłości pamięć o tych co oddali życie za Ojczyznę będzie wciąż  kultywowana.

Uroczystosci 11 lisopada 2019 Uroczystosci 11 lisopada 2019

Uroczystosci 11 lisopada 2019 Uroczystosci 11 lisopada 2019

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content