Wiosenne atrakcje na Mogielicy

Wielkimi krokami zbliża się wiosna dlatego zachęcamy do skorzystania z całorocznych tras rekreacyjno-sportowych w rejonie Góry Mogielica w Powiecie Limanowskim. W sezonie wiosenno – letnim pełnią one funkcje rowerowe, piesze czy konne.

Główną bazą kompleksu jest Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy LKS „Zalesianka”w Zalesiu, które znajduje się kilkaset metrów na zachód od Przełęczy Słopnickiej. Do dyspozycji turystów jest parking oraz zmodernizowany i rozbudowany nowoczesny budynek obsługi, gdzie znajduje się wypożyczalnia sprzętu. Bezpłatnie można wypożyczyć 60 rowerów górskich, kijki do nordic walking oraz sprzęt sportowy dla osób niepełnosprawnych. Sprzęt można również bezpłatnie wypożyczyć w szkole w Słopnicach i w Jurkowie. Niezbędne informacje dostępne są na stronie http://www.trasymogielica.pl/

Na trasach dla  turystów umieszczone zostały 3 wiaty z zadaszeniem, wyposażone w drewniane stoły i ławy, dodatkowo 12 ławo-stołów z bali drewnianych, a także tablice informacyjne, które zawierają informacje z zakresu: przebiegu trasy czy jej stopnia trudności.

Do dyspozycji turystów zostały oddane również dwie trasy o łącznej długości 30,5 km, które pełnią funkcję całorocznej rekreacji.

TRASA „MOGIELICA” zlokalizowana jest na terenie gmin: Słopnice i Dobra, ogólnie jest oceniana jako średnio trudna. Istnieje możliwość zjazdu do parkingów znajdujących się w miejscowościach wokół Mogielicy: Szczawa, Półrzeczki, Jurków, Chyszówki i Słopnice. Wszystkie możliwości są odpowiednio oznakowane w terenie. W kilku miejscach ustawione są ławo-stoły, a przy kapliczce pod małym Krzystonowem (rozwidlenie żółtego i niebieskiego szlaku turystycznego na Przełęczy Przysłopek) stoi dodatkowo wiata i tablica informacyjna.

TRASA „ZALESIE” zlokalizowana na terenie gminy Kamienica, prowadzona jest wzdłuż istniejących dróg leśnych o łącznej długości 5,5 km. Początek i koniec trasy znajduje się na terenie stadionu piłkarskiego klubu sportowego „Zalesianka”. Przygotowane oznakowanie sprawia, że trudno pobłądzić i ostrzega w miejscach, gdzie ruch odbywa się w obie strony. Na trasie mamy spore urozmaicenie: las, zjazdy, zakręty, podejścia. Na końcu pętli przygotowana jest wiata i tablica informacyjna. Przy dobrej pogodzie rozciągają się piękne widoki na Modyń, Cichoń i Ostrą, a w drugą stronę na Mogielicę i Wyrębiska.

Mapa tras narciarsko - rowerowych w rejonie góry Mogielica

Warto wspomnieć, że Mogielica to masyw górski położony na splocie trzech gmin Kamienica, Słopnice oraz Dobra. Jest najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego (1170 m. n.p.m.).Wiosną również zachwycają tu wędrowców niepowtarzalne widoki panoramiczne  na góry Beskidu Wyspowego: Łopień, Ćwilin, Jasień, Beskid Sądecki, Gorce, Pieniny oraz Tatry.

Mogielica od dawna była celem wycieczek turystycznych, czego przykładem może być organizacja corocznego złazu turystycznego na szczycie góry w sezonie letnim.

Już dziś zapraszamy na wiosenne spacery, leśne wędrówki  i wycieczki rowerowe!

Panorama na Tatry z Mogielicy