Wizyta na cmentarzu wojennym w Tymbarku

  Z inicjatywy Przedszkola Parafialnego w Tymbarku dzieci z tej placówki oświatowej oraz przedszkoli: samorządowego i „ U cioci Agatki „ w Tymbarku, wzięły udział w marszu z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz 100 rocznicy zakończenia pierwszej wojny światowej na trasie cmentarz wojenny – kościół parafialny. Na grobach  zapaliły znicze i oddały hołd poległym żołnierzom w pierwszej wojnie światowej. Historię walk na górze Jabłoniec w grudniu 1914 roku oraz założenia i odnowy cmentarza dzieciom i opiekunom przybliżył dowódca tymbarskiego Strzelca st. insp. ZS Robert Nowak.

zdjęcie

          W roku 1994 podczas uroczystości poświęcenia odnowionego cmentarza wojennego nr 365, ś. p. dr Hugo Miller, prezes  Austriackiego Czarnego Krzyża zwrócił się z prośbą i apelem, aby na cmentarzu wojennym w Tymbarku w okresie Wigilii Bożego Narodzenia nie zabrakło zapalonego czerwonego znicza.  Przyłączmy się do prośby i apelu Hugo Millera.

         Na tym cmentarzu wojennym spoczywają żołnierze z 13 i 33 Pułku Strzelców Obrony Krajowej, z 13 Pułku Huzarów (wśród nich rotmistrz Eugen Szotnay i rotmistrz Bernolak), żołnierze i oficerowie rosyjscy (m.in. dowódca Pułku Kozaków Dońskich – płk Dymitr Iwanowicz Belkusow).

        Cmentarz ten założony został przez wojskowe władze austriackie w grudniu 1914 roku w czasie ciężkich walk, w których wojska austro-węgierskie wraz z legionistami polskimi pod dowództwem Józefa Piłsudskiego, walczyły przeciw wojskom rosyjskim.

 

Oprac.na podst.”Strzelec” st.insp. ZS Robert Nowak,

Fot.: j.w.

image_pdfimage_print

Udostępnij