Wspólna lektura powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Powiatowa odsłona akcji „Narodowe Czytanie” 2023 odbyła się w Dobrej

8 września 2023 r. plenery dworu oraz parku dworskiego im. Małachowskich w Dobrej stały się scenerią inscenizacji fragmentów jednej z najważniejszych powieści Elizy Orzeszkowej – „Nad Niemnem”.  Piąta, powiatowa odsłona, zainaugurowanej w 2012 roku ogólnopolskiej akcji pn. „Narodowe Czytanie”,  odbyła się pod patronatem honorowym Starosty Limanowskiego Mieczysława Urygi.

W słoneczne, piątkowe popołudnie w parku podworskim w Dobrej spotkali się licznie zebrani goście, wśród nich parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych instytucji kultury, szkół, władz samorządowych oraz powiatowych i służb, aby  za sprawą lektury przywołać klimat Polski wieku XIX, poznając i przypominając losy bohaterów powieści Elizy Orzeszkowej. Autorka przedstawiła w niej szeroką perspektywę ówczesnej sytuacji narodu po powstaniu styczniowym (160. rocznica tego niepodległościowego zrywu przypada właśnie w tym roku). W fabule powieści znanej polskiej pisarki okresu pozytywizmu historie poszczególnych osób i całych rodów spaja rytm, potęga i tajemnicze piękno nadniemeńskiej przyrody. Stanowi ona nie tylko tło akcji, ale jest też szczególną „bohaterką” wydanego w 1888 roku dzieła, które weszło do kanonów rodzimej literatury.

Ponadczasowe wartości i walory artystyczne powieści Elizy Orzeszkowej w pełni wybrzmiały podczas plenerowej lektury, mającej formę inscenizacji w ośmiu aktach (scenach). Wystąpili w nich, wcielając się w role poszczególnych postaci: Mieczysław Uryga Starosta Limanowski, Józef Pietrzak Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego, Agata Zięba Wicestarosta, Członkowie Zarządu Powiatu Limanowskiego: Wojciech Włodarczyk, Józef Jaworski i Czesław Kawalec oraz  Artur Żaba Radny Powiatowy, Członek Komisji Kultury, Sportu i Turystyki. W role bohaterów „Nad Niemnem” wcielili się także:  Anna Paluch Poseł na Sejm RP, Benedykt Węgrzyn Wójt Gminy Dobra, Jan Palki Przewodniczący Rady Gminy Dobra, Joanna Michalik Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej, Hilary Majewski Przewodniczący Rady Gminy Kamienica i Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Kamienicy, Monika Więcek, Tomasz Jarosz, Fryderyk Pachut laureat I miejsca w konkursie pn. „Maraton czytelniczy”, Elżbieta Jarosz Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Dobrej oraz Balbina Judka z dziennego Domu Senior+ w Dobrej. Narrację prowadzili: Wioletta Kurek, Mateusz Pietrzak Dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Turystyki Starostwa Powiatowego w Limanowej, mł. asp. Iwona Pawlik z Komendy Powiatowej Policji w Limanowej, mł. bryg. Dariusz Molek, Szymon Miśkowiec, Julia Smoter laureatka III miejsca w konkursie pn. „Maraton czytelniczy”, Tomasz Radzik laureat II miejsca w konkursie pn. „Maraton czytelniczy” oraz Magdalena Urbaniec Dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej.

Wszyscy czytający wywiązali się z zadania znakomicie i z pełnym zaangażowaniem, zbierając  brawa od wszystkich obecnych. Wierzymy, że weekendowe wydarzenie zachęci wielu jego uczestników do ponownego sięgnięcia do bogatej twórczości Elizy Orzeszkowej.

Czytelniczemu spotkaniu w parku im. Małachowskich w Dobrej towarzyszył również specjalny konkurs przygotowany przez organizatorów, na najlepszy, stylizowany strój, nawiązujący oczywiście do fabuły powieść i epoki w której rozgrywa się jej akcja. Każdy uczestnik, który zaprezentował się w przebraniu przed komisją konkursową otrzymał upominek.

Podziękowania otrzymali również wszyscy czytający. Specjalne podziękowanie otrzymała pani Wioletta Kurek nauczycielka w Szkole Podstawowej w Starej Wsi, która jest autorką opracowania, scenariusza i koordynatorką tegorocznej, powiatowej odsłony Narodowego Czytania.

Dziękujemy organizatorom, uczestnikom oraz wszystkim zaangażowanym w przebieg tegorocznej edycji „Narodowego Czytania” w Powiecie Limanowskim. Było to twórczo spędzone popołudnie, we wspaniałej oprawie i  atmosferze. „Nad Niemnem” – powieść tak ważna dla dziedzictwa polskiej literatury, na nowo zachwyciła nas swoim pięknem, bogactwem myśli i zawartym w niej przesłaniem.

Już za rok zapraszamy na kolejną regionalną edycję akcji pn. „Narodowe Czytanie” i spotkanie z lekturą.

Galeria zdjęć znajduje się TUTAJ

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content