,,Wyzwania dla Klimatu” w Powiecie Limanowskim

plakat dot. zmian klimatu

Zmiana klimatu to wyzwanie dla całej ludzkości – jej skutki dotykają każdego z nas. Dowodzi się, że dotychczasowe działania na rzecz ochrony klimatu są niewystarczające i potrzeba zdecydowanych zmian systemowych, ale też indywidualnego zaangażowania każdego z nas. Musimy budować klimatycznie świadome społeczności, które rozumieją, czym jest zmiana klimatu, znają jej przyczyny i skutki, potrafią wziąć za nią odpowiedzialność i działać na rzecz ochrony planety.

Musimy działać tu i teraz ! Przypominamy najważniejsze wskazówki dotyczące poprawy jakości klimatu.

1. Zużywać mniej węgla, ropy i gazu
Większość gazów cieplarnianych jest emitowana do atmosfery przez elektrownie, przemysł i środki transportu. Ogrzewanie budynków to 6 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych. Kto efektywnie wykorzystuje energię i ogranicza zużycie surowców paliwowych, ten chroni klimat.

2. Produkuj własną energię elektryczną
Energia elektryczna nie musi pochodzić z elektrowni węglowych czy gazowych. Są inne możliwości, przystępne dla wielu kieszeni. Inwestycja w urządzenia fotowoltaiczne do produkcji energii lub nawet tylko kolektory słoneczne do ogrzewania domu i wody szybko się zwraca.

3. Zostaw samochód, wsiądź na rower
Rowery i publiczne środki komunikacji pozwalają ograniczyć emisję CO2. W porównaniu z samochodem autobus pozwala zaoszczędzić 5-krotnie więcej emisji.

4. Ograniczyć spożycie mięsa
Do emisji gazów cieplarnianych przyczynia się także rolnictwo. Przy uprawie ryżu oraz w przewodach pokarmowych krów, owiec i kóz powstaje zabójczy dla klimatu metan. Krytycznie należy postrzegać także konsumpcję mięsa, gdyż do tuczenia zwierząt potrzeba m.in. soi. Dla jej produkcji karczuje się lasy tropikalne, co zaburza cały ekosystem.

5. Oszczędzaj wodę
Nie tylko podczas użytkowania jej w gospodarstwie domowym ale także gromadź deszczówkę – możesz ją wykorzystać do prac porządkowych lub podlewania roślin.

6. Chroń lasy
Lasy produkują połowę tlenu potrzebnego do życia ludzi i zwierząt. Co więcej, lasy pochłaniają dwutlenek węgla, którego nadmiar przyczynia się do globalnych zmian klimatu. Są środowiskiem życia wielu gatunków zwierząt, ptaków, owadów i roślin. Wylesienie natomiast skutkuje m.in. zwiększeniem wydzielania dwutlenku węgla oraz katastrofami takimi jak powodzie i susze.
Jak chronić lasy? Przebywając w lesie, nie zaśmiecaj go i nie rozpalaj ognisk. Pamiętaj, że porzucona w lesie torebka plastikowa szkodzi nie tylko glebie, ale także zagraża zwierzętom, które mogą się w nią zaplątać. Nie hałasuj, aby nie płoszyć zwierząt. Bierz udział w akcjach sprzątania lasu lub inicjuj je. Nie marnuj papieru i wyrzucaj go do pojemników na makulaturę. Wspieraj akcje sadzenia drzew oraz zachęć swoich bliskich i przyjaciół, aby robili to samo!

7. Świadomie rób zakupy
Kupując rzeczy, które później wyrzucamy, produkujemy śmieci i przyczyniamy się do postępowania zmian klimatu. Dlatego, starajmy się, żeby nasze zakupy były dobrze przemyślane.
Choć może się wydawać, że pojedynczy gest nie ma znaczenia, milion pojedynczych gestów prowadzi do zmiany. Każdy z nas może zrobić tak wiele!!!

Działania realizowane z ramach Projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA ,, Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii’’

Plakat LIFE - IP Ekomałopolska Małopolska dla klimany powiat limanowski baner

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content